Teknoloji

Dünyanın ilk elektriksiz ve kablosuz kliması üretildi

İklim değişiklikleri, küresel ısınma ve sera gazı salınımının önüne geçebilmek adına üzerinde çalışılan elektriksiz klima üretimi artık gerçekleşti.

Dünyada yaşanan iklim değişiklikleri üzerine çalışan çevre dostu bilim insanlarının tek amacı var olanı değiştirerek bu sorunun önüne geçebilmek. Bu kapsamda yapılan birçok çalışma olsa da İsrail’de icadı gerçekleştirilen yeni cihaz ile bu adım biraz daha hızlandı.

Yeri geldiğinde sıcak, yeri geldiğinde ise soğuk havadan korunabilmek adına birçoğumuzun kullandığı yöntemlerden biri de klima kullanımıdır ve hepimiz biliyoruz ki klima kullanımı sera gazı salınımını arttırmaktadır ve bunun yanında çok fazla elektrik tüketimine de yol açmaktadır. Kensho atlı yeni bir marka elektriksiz çalışan çevre dostu bir klima üretti.

Elektriksiz nasıl çalışır sorusunun cevabı kimya sektöründen geldi. Sıvı nitrojen gaz olarak açığa çıktığında birçok şeyi birkaç saniye içerisinde dondurabilme özelliğine sahip. Sıvı nitrojenin bu özelliğinden faydalanılarak üzerinde gerekli işlemler yapıldığında uygun 1 kullanıma hazır hale getirilirse bulunduğu yer ve çevresini dondurmadan uzun süre soğuk olabilen 1 materyale dönüştürülebilir.

Sıvı nitrojen ile çalışan ve tasarımı sayesinde ses çıkarmadan çalışan, Bulunduğu ortamı -10 santigrat derecede hava yayan bir klima tasarımı gerçekleştirmiş.

Kensho’nun Ilk ticari modeli bu ay Tel Aviv’deki 6 restoranda deneme aşamaları gerçekleştirilecek ve bu tasarımın arkasındaki Green Kinoko adlı şirket, 2023 yılının yaz mevsiminde ürünün pazarlamaya hazır hale getirileceğini öngörüyor.

Tasarımı gerçekleşmiş ve deneme aşamasına geçilecek olan bu tasarım klimanın çevre dostu olması bir o kadar olumlu etki yaratsa da sıvı nitrojenin sağlaması kolay bir yakıt olmadığı düşünüldüğünde ortaya çıkacak maliyet şu an klima kullanılan konut ve işyerlerinin elektrik faturasına yansıyan değerden daha fazla 1 değer çıkabilir.

Başa dön tuşu