Teknoloji

Dünya üzerinde kaç tane karınca olduğu bilim insanları tarafından açıklandı!

 

Almanya’daki Julius Maximilians Üniversitesi’nde görevli olan araştırmacılar, dünya üzerinde kaç tane karınca olduğu sorusunun cevabına yanıt bulabilmek için bir çalışma ortaya koydular.

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar canlıların besin döngüsünün sürebilmesi için karıncaların çok önemli bir etkiye sahip olduğunu belirterek, yapılan araştırmaların yepyeni bilimsel çalışma konularını doğurduğunu ifade etti.

Kişi başına düşen miktar: 2,5 milyon karınca!

PNAS isimli bir bilimsel dergide yayımlanan çalışmada; bilim insanları dünya üzerinde var olan karıncaların sayısının 20 katrilyon olduğunu öngörüyor. Bu durum biraz daha hayal edebileceğiniz bir şekilde ifade edilmek istendiğinde kişi başına tam 2,5 milyon karınca düşmektedir diyebiliriz. Zira 20 katrilyonu hayal etmek bile çok zor.

Araştırmanın başyazarlarından Sabine Nooten, üzerinde çalıştıkları konu ile ilgili yaptığı açıklamada; edindikleri bilgiler ve yürüttükleri tahminler ile birlikte küresel karınca popülasyonunun 20 katrilyon olduğunu, organizmalardaki dağılım ve bolluk hakkında edinilen bilginin ekosistemlerde üzerlerine düşen rolleri ve önemi anlatmak için esas olduğunu dile getirmiştir.

karıncalar hakkında yazılmış tüm araştırmalar elden geçti

Araştırmacılar, üzerinde çalışmak istedikleri konu hakkında tahmin yürütebilmek için daha önceden bu konu hakkında yazılmış olan 489 çalışmayı inceleyerek süzgeçten geçirdi. Tüm araştırmaları inceledikten sonra; yeryüzünde yeryüzünde 12 megaton kuru karbon biyokütlesine sahip 20 katrilyon karınca olduğu düşüncesini ortaya atabildiler.

Çalışmada yer alan bir başka yazar, Patrick Schultheiss; tahmin edilen sayının kuşların ve memelilerin tüm biyokütlesini aşarak insanlığın büyokütlesine yüzde 20 oranında tekabül ettiğini söylüyor.

Başa dön tuşu