Güncel

Dost Meclisi’nde işçi hakları konuşuldu

Yolcutvhaber’in Dost Konseyi programına konuk olarak İşçi Haklarına ilişkin birçok konuda çarpıcı ve kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler sunan İŞÇİDER Başkanı İsmail Doru, Türkiye’de sendikalaşma oranının düşük olduğuna dikkat çekti. Doru, hayat pahalılığına ve yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çekerek, maaşların kur korumalı olarak verilmesi gerektiğini kaydetti.

BURSA (İGFA) – Bursa’da düzenlenen “Yolcu TV haberleriyle Dostlar Buluşması” programının konukları İŞÇİDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail DORU ve Yönetim Kurulu Üyeleri oldu.

İşçi Haklarına ilişkin açıklamalarda bulunan İŞÇİDER Başkanı İsmail Doru, Türkiye’deki iş davaları, mahkemelerin işleyişi, dünyada ve Türkiye’de işçi haklarının karşılaştırılması, İş Güvenliği Kanununun işleyişi, işsizlikten yararlanma, Sendikalaşmanın önündeki engeller, işyerlerinde fazla mesainin ne kadar zorunlu olması gerektiği, asgari ücret, işçiler siyaset yoluyla haklarını alabilecek mi? Birçok konuda çok önemli bilgiler verdi.

Yolcutvhaber ve Dost Meclisi programına konuk olarak İşçi Haklarına ilişkin birçok konuda çarpıcı ve kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler sunan İŞÇİDER Başkanı İsmail Doru, Türkiye’de sendikalaşma oranının düşük olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde 9 ile 9 arasında değişiyor” dedi. sektörel bazda ise yüzde 14 ve pek çok işçinin sosyal hakları işveren tarafından sağlanamadı. 21 yıl kesintisiz iktidarda kalan fikir bazı iyileştirmeler sağlasa da işçilerin yüzü gülmedi. nüfus sürekli artıyor, bu oran oldukça düşük. Ancak işçilerin haklarının korunmasında sendikalar büyük önem taşıyor. Tüm siyasi partilerin sendikal örgütlenme konusunda samimiyetlerini göstermelerini bekliyoruz. Milletvekilleri ve siyasetçiler öncelikle sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmalı. Kendi işyerleri.Çalışma hayatındaki birçok sorunun temel nedeni sendikasızlıktır.Daha iyi bir çalışma hayatının, daha iyi mali ve sosyal hakların yolu sendikalaşmadan geçer. Sendikanın olduğu yerde emek sömürüsü ve kayıt dışılık olmayacaktır. “Sendikalı çalışan sayısı arttıkça ve sendikalar güçlendikçe ülkemiz güçleniyor, demokrasimiz güçleniyor” dedi.

“MAAŞLAR KABLO KORUMASI İLE VERİLMELİ”

Hayat pahalılığına ve yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çeken İsmail Doru, özellikle asgari ücret konusunda iyileştirme yapılması gerektiğini belirterek; “Yaşam koşulları ve geçim kaynakları belli. İyileştirme gerekiyor ama tekrar yükseltilemeyeceği için asgari ücretin vergiden muaf olması gerekiyor. Başka yolu yok. Her yılın sonunda akademisyenler, bakanlar, bürokratlar, işçi ve işveren temsilcileri oturup asgari ücreti belirlemeye çalışıyor. Onlara döviz korumalı maaş vermeli, zorlamamalı. Pandemi döneminde devlet işverene destek verdi ama işçiye hiçbir şey verilmedi. O dönemde devletin işverenlere destek amacıyla verdiği kısa çalışma ödenekleri bile sorun olmaya başladı. “İşsiz olanlar kısa çalışma ödeneği nedeniyle işsizlik maaşı alamıyorlardı” dedi.

“DEVLET İŞ GÜVENCESİ ÖDEMESİ VERMELİ”

İş güvenliği konusuna da değinen İsmail Doru, iş kazalarında suçun işçinin, işverenin ve makinenin olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“İş kazalarında suç işçinin, işverenin ve makinenin suçudur. Ancak iş güvenliği uzmanının uygulamasındaki sistem de sorunludur. İş güvenliği uzmanı maaşını işverenden alır. Böyle olunca üzerinde baskı oluşuyor. Yaptırım yok ama sorumluluk var. Bu doğru bir uygulama değil. Sistem düzenlenmeli ve iş güvenliği uzmanlarının maaşı devlet tarafından ödenmelidir. Ayrıca fazla mesai konusunda da kanun çerçevesinde sıkı bir denetim olmalıdır. “İnsanları kanunların öngördüğü çalışma saatleri dışında çalıştıran işyerlerine yaptırım uygulanmalıdır.”

Başa dön tuşu