Ekonomi

Doların hızlı artışı korkutuyor

Dün itibariyle dolar/TL kuru yüzde 0,1 azalışla17,9022'den tamamladı. Dolar/TL, güne yükselişle başlarken 17,95 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının ardından 17.9480’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,1 primle 18,3820’den, sterlin/TL de yatay seyirle 21,9230’dan satılıyor.

Analistler, dün dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin resesyon beklentilerini artırdığını bildirerek, ABD-Çin gerilimine ilişkin haber akışının da kur piyasalarında sürekli oynaklığa neden olduğunu kaydetti.

DOLARDA BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Dolar kuru hızlı yükselişine devam ederken 18 lira sınırına kadar dayandı. Peki dolar da bundan sonra ne olacak, Uzmanlar ne diyor? ünlü ekonomistler Dolar kuru ile ilgili yaptıkları yorumlarda bunların daha iyi günler olduğunu söylüyor. Bir çok ekonomikst Eylül ayından itibaren doların daha da artacağını ve 20 liranın üzerine çıkacağını iddia ediyor. Merkez Bankası’nın acil bir önlem almaması halinde Dolar kuru 20 lirayı aşacak ve yıl sonunda da 24 lira sınırına kadar dayanacak.

Başa dön tuşu