Ekonomi

Dolar yükselecek mi? 9 Mayıs 2022 Dolar/TL kuru bugün ne kadar?

Uzun süredir 14,80 civarına kurulan TL/dolar barajı bugün su kaçırmaya başladı. Bunun devamı gelir mi yoksa yeniden kontrol altına mı alınır; temel soru bu. Dolar kuru bugün ne kadar? (9 Mayıs 2022 dolar – euro fiyatları) ve Dolar/TL kuru yükselecek mi?

Türk Lirası, ABD Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma politikasına devam etmesi beklentileri ışığında yatırımcılardan büyük talep gören ABD doları karşısında gerilemeye devam ediyor. Lira, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz oranını düşürme konusundaki ısrarı ile dünyadaki merkez bankalarının izlediğinin aksine özel bir baskı görüyor.

Dolar kuru bugün ne kadar?

Uzun süredir 14,80 civarına kurulan TL/dolar barajı bugün su kaçırmaya başladı. Bunun devamı gelir mi yoksa yeniden kontrol altına mı alınır; temel soru bu. Küresel piyasalarda güçlenen dolar, yurt içi piyasada da yükselişini sürdürüyor.

Dolar kuru, bir süre sürdürdüğü yatay seyrin ardından yeniden tırmanışa geçti. 14,96 TL’den güne başlayan dolar kuru, günün ikinci yarısında 15 lirayı aştı. Gün sonunda ise kur, 15,09 TL’ye kadar yükseldi. Dolar kuru, en son 20 Aralık 2021 haftasında 15 liranın üzerinde çıkmıştı. Geçen hafta bayram tatili nedeniyle sadece iki gün işlem gören dolar, 14,75’li seviyelerden başlayarak 14,95’i aşmıştı. Euro kuru da sınırlı olsa da yükseldi. Güne 15,74 TL seviyesinden başlayan Euro, önce 15,85 TL’ye çıktı, gün sonunda da 15,89’a kadar tırmandı.

DOLAR KÜRESEL PİYASALARDA DA 20 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Küresel ekonomide, salgın ve savaş gibi enflasyonist baskıları besleyen gelişmeler karşısında finansal koşulların daha da sıkılaştırılacağı endişeleri gündemin odağına yerleşirken artan dolar talebi ile yaklaşık 20 yılın zirvesini gören dolar endeksi, birçok ülke para birimini baskılamaya devam ediyor. Dolardaki bu güçlenme, Türk lirasını da olumsuz etkiliyor.

Bu, Fed’in 50 baz puan artırma kararının ardından faiz oranını yükseltti. Şu anda, ülkedeki ekonomik gerilemenin ortasında, Türkiye Merkez Bankası, yılın başından beri düzeltmekten memnun olduğu için Erdoğan’ın faiz oranını düşürme arzusuna ayak uyduramadı. Bu, geçtiğimiz yıl boyunca takip ettiği ve lirayı değerinin yaklaşık yarısını kaybetmeye zorlayan bir dizi kesinti ile çelişiyor. Yüksek enflasyon raporları da lira üzerindeki baskıya katkıda bulundu. Geçen haftanın sonunda ortaya çıkan veriler, ülkedeki enflasyon oranının yüzde 70’e yükseldiğini gösteriyor ki bu da on yıllardır kaydedilmeyen rekor seviyeler.

Dolar yükselecek mi?

Teknik cephede, Türk Lirası, Türk para biriminin düşmeye devam etmesiyle bugünkü işlem sırasında dolar karşısında hafif bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, Türk lirası hala sınırlı bir işlem aralığında işlem görmektedir. Paritenin grafikte gösterilen talep alanlarını aştığı fark edildi. Parite ayrıca, dört saatlik zaman diliminde ve 60 dakikalık zaman diliminde sırasıyla 50, 100 ve 200 hareketli ortalamaların üzerine çıktı. Parite, sırasıyla 14.90 ve 14.87 seviyelerinde yoğunlaşan en yüksek destek seviyelerinden işlem görüyor. Öte yandan lira 15.00 ve 15.10 direnç seviyelerinin altında işlem görüyor. Özellikle paritenin 15.00’te psikolojik direncin en yüksek seviyelerini kapatması durumunda liranın gerilemeye devam etmesini bekliyoruz.

Başa dön tuşu