Ekonomi

Dolar yine zirvede! Zirve noktasını da git gide artırıyor!

ABD Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamış olduğu faiz kararlarının ardından yeniden harekete geçen dolar, sabah saatlerinde 18,44 seviyesini görmüş ve akşam saatlerinde 18,47’yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımlamış olduğu faiz kararlarının etkisiyle dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru aşarak yeni bir rekora daha imza atmıştı. Son zamanlarda hızla yükselişe devam eden dolar/TL, haftanın ilk gününde de 18,44 seviyesini aşarak tarihi zirvesini yenden değiştirmişti. Akşam üstü 18,47 seviyesini aşan kur, tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Fed faizi 75 baz puan artırdı!

Geçtiğimiz hafta Fed faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltmişti. Bankanın yaptığı 75 baz puanlık artışı 1994 yılından bu yana tek seferde gerçekleştirdiği en hızlı faiz artışı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Merkez Bankası Fed’e göre karşı hamle ile geldi

Merkez Bankası ise Fed’in faiz kararının tam tersi bir durum gerçekleştirdi. Para Politikası Kurulu, 100 baz puanlık indirim sağlayarak yüzde 12’ye çekti.

Dolar rekor üzerine rekor kırıyor

Fed ve TCMB’nin faiz kararları sonrası dolar yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Aralık 2021’de o zamana kadar görülmemiş bir seviyeye ulaşırken, bugün ise 18,47 seviyesini aşarak rekor tazelemiş oldu. Dolar kuru 26 Eylül akşam saatleri itibari ile 18.45’ten işlem görmeye devam ediyor. Yeni günde (bugün) açılışı kaç ile yapacağı ise yatırımcı ve işverenler için tam bir merak konusu.

Başa dön tuşu