Güncel

Dokzu Eylül’den ‘benzetim’ laboratuvarı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü bünyesinde kurulan “Akış Dinamiği ve Simülasyon Laboratuvarı” düzenlenen törenle açıldı.

İZMİR (İGFA) – Bilim dünyasının saygın markalarından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), yerli üretime dayalı milli havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Türk Uçak Sanayii Anonim Şirketi (TAI) ile kapsamlı bir iş birliği protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında DEÜ Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü bünyesine kazandırılan “DEU-TUSAŞ Akış Dinamiği ve Simülasyon Laboratuvarı”nın açılışı yapıldı. DEÜ Mühendislik Fakültesi’nde geleceğin uçuş teknolojilerine yön verecek ve milli bir girişim olarak dışa bağımlılığı azaltacak laboratuvarın açılış töreninde konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Hizmete açılan laboratuvar ile havacılık ve uzay endüstrisi.

DEÜ’nün üniversite-sanayi işbirliği açısından önemli bir adım daha attığını belirten Prof. Dr. Tanarslan, “Ülkemizin uzay ve havacılık sanayinde çok büyük yatırımları var. Kurduğumuz laboratuvarımız bu açıdan bakıldığında daha da önem kazanmaktadır. Bu laboratuvarda uçak tasarımı ve performans kriterlerini geliştirecek yazılım tabanlı araştırmalar gerçekleştirilecek. Akış Dinamiği ve Simülasyon Simülasyonları sayesinde gerçek dünya koşullarını bir prototip üzerinde görebileceksiniz; “Bu deneyleri uçakta yapabileceğiz” dedi.

“ÜLKEMİZ ÖNCÜ OLACAK”

Prof. Dr. Tanarslan, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak uzay ve havacılık alanının önemini dikkate alarak Mühendislik Fakültemiz bünyesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünü açtık. Bunları yüksek lisans ve doktorayla sürdürdüğümüz zaman belki de Dokuz Eylül Üniversitesi olarak ülkemize çok önemli bir adım atmış olacağız. Öncelikle değerli Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a ve TAI yetkililerine bu anlamlı iş birliği için teşekkür ediyorum. “Akış Dinamiği ve Simülasyon Laboratuvarımızın, ülkemizi küresel ölçekte uzay ve havacılık alanında daha da güçlendirecek çalışmalar yürüteceğine ve bu doğrultuda öncü ülkelerden biri olacağına inanıyoruz” dedi.

Törende konuşan TUSAŞ Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özkan Altay, TAI’nin havacılık, sanayi ve teknoloji disiplinlerinde Türkiye’deki ekosistemin gelişiminde öncü rol üstlendiğini söyledi.

Başa dön tuşu