Güncel

Dokuz Eylül’den denizciliğe özel kütüphane

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde binlerce eserin yer aldığı ve Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında bir ilk olan ‘Sualtı Kültürel Miras, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi’ DEÜ tarafından açıldı Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın katıldığı törenle açıldı.

İZMİR (iGFA) – Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde ‘Sualtı Kültürel Miras, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi’ açıldı. 2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan ve Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında bir ilk olan kütüphanede; Sualtı arkeolojisi, deniz bilimleri, Osmanlı denizciliği, sanat tarihi gibi farklı alanlardaki özel koleksiyonların yanı sıra süreli yayınlar, tezler ve haritalardan oluşan 4023 basılı kaynak bulunmaktadır.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Sualtı Kültürel Miras, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi’nin ulusal ve uluslararası düzeyde yürütülecek bilimsel çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını belirterek; Bilim insanlarının, öğrencilerin ve tüm araştırmacıların bu kütüphaneden en verimli şekilde yararlanacağına inandığını söyledi. Rektör Hotar, “Dijital çağda bilgiye erişim yolları hızla değişirken, kütüphanelerimiz de bu değişime ayak uyduran, fiziksel ve dijital kaynakları bir arada sunan, erişimi kolay ve kapsamlı hale getiren yapılar olarak gelişiyor. Sualtı Kültür Mirası, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanemiz en güncel elektronik kaynaklara, veritabanlarına ve dijital arşivlere ev sahipliği yapacak; Öğrencilerimize ve akademisyenlerimize zaman ve mekan sınırlarını aşan bir öğrenme ortamı sağlayacak. Kütüphanemizin açılmasıyla birlikte sürdürülebilir deniz ekosistemi ve denizlerin korunmasına yönelik araştırmalar daha da güçlenecektir. “Gelecek nesillere denizlerimizi korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak Üniversitemizin en temel görevlerinden biridir” dedi.

‘BÜYÜK BİR KAYNAKTIR’

Rektör Nükhet Hotar, her büyük keşfin, her önemli çalışmanın arkasında sağlam bir bilgi birikiminin bulunduğunu belirterek, “Kütüphanemizde yapılacak her çalışma, her tez, her proje denizlerimizin ve denizcilik bilimlerimizin geleceğini şekillendirecektir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak bu bilinçle hareket ediyor ve bu sorumluluğu taşıyoruz. Bu bağlamda ülkemizde denizcilik alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerine önemli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Yine bu kütüphaneyi sadece bir kaynak merkezi olarak değil, uluslararası işbirliklerinin ve projelerin geliştirilebileceği bir platform olarak da görüyoruz. Bu kütüphanenin varlığıyla denizlerimizle ilgili sorunlara yenilikçi çözümler üretme, deniz ekosistemlerimizi daha iyi anlama ve koruma, denizlerimizin ekonomik potansiyelini sürdürülebilir şekilde kullanma kapasitemizin artacağını öngörüyoruz. “Kütüphanemiz farklı disiplinlerde üretilen bilgilerin bir araya getirilmesiyle deniz biyolojisinden mühendisliğe, ekonomiden hukuka, sualtı arkeolojisinden deniz tarihine kadar pek çok alanda geniş bir kaynak olacaktır.”

Başa dön tuşu