Güncel

Dokuz Eylül’den 100. yıla özel tezhip sergisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını düzenlediği etkinliklerle kutlayan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ), bu kez Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü vurgulayan Tezhip Sergisi açıldı.

İZMİR (İGFA) – Cumhuriyetin 100’üncü yılı nedeniyle Tezhip Sergisi Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) açıldı. DEÜ Rektörlüğü fuaye alanında açılan sergide İstiklal Marşı, Cumhuriyetin 100. yıl logosu, Mustafa Kemal Atatürk’ün söz ve figürlerinden oluşan 13 özgün eser yer alıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eserlerinden oluşan serginin küratörlüğünü Doç. Aynı bölümden Prof. Gül Güney Zincir başardı. Sergi 15 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Serginin açılışına DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna sergiyle ilgili düşüncelerini paylaştı. Sergide yer alan her eserin tezhip sanatının kural ve kurallarına bağlı kalınarak oluşturulduğunu ve kırma altınla süslendiğini belirten Öztuna, “Bütün bu eserler Cumhuriyetimizin 100. yılına vurgu yapılarak güçlendirildi. Fakültemizde her biri kendi alanında yetkin, yetenekli öğrencilerimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz özgün eserlerle yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkararak sanatın ve kültürün gelişimine doğrudan katkıda bulunuyorlar. “Onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

Başa dön tuşu