Güncel

DNS ayarları nasıl değiştirilir?

DNS ayarlarınızı değiştirmek için Windows’ta sağ alt köşedeki internet bağlantısı ikonuna tıklayarak gelen Ağ Bağlantısı’na giriş yapın.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren internet zamanla birçok insan için vazgeçilmez hale geldi. İnternet kullanılabilen alanlar arttıkça sağlanana imkanlar onun kullanım alanlarını da genişletti. Artık mobil cihazlar sayesinde her yerden ulaşılabilen internet nerdeyse hayat tarzımız olmuş durumdadır.

Ülkemiz bir aydan fazla süredir 4.5G hızında internet kullanıyor. Hal böyle olsa da ülkemizde zaman zaman internet ciddi anlamda yavaşlayabilmektedir. Özellikle tüm ülkeyi ilgilendiren sıra dışı olaylar gerçekleştiğinde gerçek haber almamızı sağlayan sosyal medyaya ulaşmak imkansız oluyor. Bu durumda vatandaşlar hemen facebook ve twitter’ın engellendiği düşünüyorlar. Aslında durum böyle gerçekleşmiyor.

Devletler arasında sosyal medyaya erişim yasağının getirilmesine olumlu bakılmadığından kapatma pek tercih edilen bir yöntem değildir. Facebook ve twitter gibi sosyal ağların kapatılması yerine ilgili sitelere ulaşımın sağlandığı bantlar daraltılıyor. Bu şekilde siteler kapatılmamış olsa da vatandaşlar sitelerden faydalanamıyorlar.

Uzmanların “throttling” yani boğazını sıkmak adını verdikleri bu uygulama ile sitelerde giden bant aralıkları daraltılıyor. Bu şekilde ulaşım tamamen engellenmemiş olsa da verilerin indirilmesi çok yavaş gerçekleşiyor. Bundan dolayı da vatandaşlar sitelerden bilgi alamamış oluyorlar.

Ancak çaresiz değiliz. Bu yavaşlamayı DNS ayarlarınızı değiştirerek çözebiliyorsunuz. DNS ayarlarınızı değiştirmek için Windows’ta sağ alt köşedeki internet bağlantısı ikonuna tıklayarak gelen Ağ Bağlantısı’na giriş yapın. Buradan bağlantı ayarları penceresini açarak Properties (Özellikler) butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan penceredeki İnternet Protokol Version 4 satırına tıkladıktan sonra attaki özellikler butonuna tıklayarak kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazarak kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık ilgili sayfalara kolayca girebilirsiniz.

Başa dön tuşu