Güncel

Dikkat! Sonbahar migreni tetikliyor!

Özellikle sonbahar mevsiminde sıcaklığın azalması, nemin azalması, barometrik basınç değişimi ve rüzgar gibi faktörler migreni tetikleyebilmektedir. Nörolog Dr. Nebahat Bilici, migren ataklarını azaltmak için yıl boyunca önerilen önlemlerin yanı sıra sonbahara özel bazı önlemlerin de alınması gerektiğine dikkat çekti.

İSTANBUL (İGFA) – Dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olan migren, genellikle başın bir yarısında gelişen şiddetli ve zonklayan bir baş ağrısı olarak tanımlanıyor.

Yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilen ve Türkiye’de 12 milyon insanı etkileyen migren, hava değişikliklerinden etkilenen bir hastalıktır. Birçok çalışma mevsimsel migren ataklarının sonbaharda diğer mevsimlere göre daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor.

Nörolog Dr. Nebahat Bilici, migren ataklarını azaltmak için yıl boyunca önerilen önlemlerin yanı sıra sonbahara özel bazı önlemlerin de alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Migren düzenli yaşamı sever. Bu nedenle diyet, egzersiz ve uyku döngülerinde alınan önlemler migren ataklarını azaltır. “Ayrıca özellikle güneybatı rüzgarlarında mümkünse dışarı çıkmamak, vücudu mikroplardan korumak ve D vitamini eksikliğine karşı önlem almak, alerjiye yatkınlık varsa tetikleyici faktörlerden kaçınmak da alınması gereken en önemli önlemlerdir. Sonbahar ayları” dedi.

Uzman Dr. Bilici, sonbahar aylarında migren baş ağrılarına karşı dikkat etmeniz gereken 6 kuralı açıkladı.

HAVA RAPORUNU YAKINDAN TAKİP EDİN

Sonbaharda hava sıcaklığının azalması, havadaki nemin azalması, barometrik basıncın değişmesi ve rüzgar gibi faktörlerin migren ataklarını tetikleyici rol oynadığını belirten Bilici, “Araştırmacılar barometrik basınçtaki azalmanın arttığını tespit etti. Beyindeki kan damarlarının genişlemesine neden olarak migren ataklarını önler. Rüzgar, özellikle güneybatı rüzgarı taşıdığı çeşitli toz ve mineral parçacıkları nedeniyle migren ataklarını artırıyor. “Sıcaklık ve basınç değişimlerine duyarlıysanız hava tahminlerini yakından takip etmeniz gerekiyor” dedi.

Önemli öneri ve uyarılarda da bulunan uzman. Dr. Nebahat Bilici ayrıca sonbahar alerjisine karşı da önlem alınmasını istedi.

“Sonbaharda bazı hastalarda hem alerji hem de migren görülebiliyor” diyen Bilici, şöyle devam etti: “Yapılan bir araştırmada alerjisi olan her iki hastadan 1’inde migren tespit edildi. Alerjenler yüksek miktarda olduğunda vücudumuzun ürettiği histamini (bağışıklık tepkilerinin düzenlenmesinde rol oynayan bir salgı) artırır ve bu da sinüslerde iltihaplanmaya neden olarak migreni tetikleyebilir. Alerjiye yatkınlığınız varsa alerjenlerden uzak durmayı veya doktorunuzun önerdiği alerji ilaçlarını düzenli kullanmayı unutmayın. “Ayrıca sinüslerdeki iltihabın ilerlemesini önlemek ve ikincil migren ataklarını azaltmak için oda havasını temizleyen HEPA filtrelerin ve anti-alerjik yatak ve yastık örtülerinin kullanılması çok faydalı olacaktır” dedi.

Başa dön tuşu