Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kuzu etinden sonra dana etine de indirim yapılması talimatını verdi

Et ve Süt Kurumu'nun kuzu etine yaptığı indirim ile birlikte sıra dana etine geldi. MYK'da Tarım Kredi Kooperatiflerinin kâr amaçlı kurulmadığını dile getirerek fiyatların düşürülmesi için talimat verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kırmızı et indirimi kapsamında dana etinin de dahil edilmesi talimatını verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımda sayısı 65’e ulaşan teşvik paketinin sadeleştirileceğini belirtirken, Et ve Süt Kurumu (ESK) mağazalarında küçükbaş hayvan etinde başlatılan yüzde 25’lik indirim süresinin ise uzatılacağını açıkladı.

Bakan Kirişçi, hayvancılıkla uğraşan kişilerin teşvik kaleminin artacağını söylerken, insanlara hayvancılıkla uğraşın, yapın, yetiştirin, ekin, biçin denilecek, ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün bir araya gelen MKYK’da bir sunum yapan Bakan Kirişci, Türkiye’nin tarımsal üretim alanında dünyada 31’inci surada yer alırken, hasılada ise Türkiye’nin dünyada ilk 10’da yer aldığımızı belirtti.

HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

2002 yılında 37 milyar TL olan 10 kat arttırılarak 2021 yılında 407 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayan Kirişçi, gerçekleştirdiği sunumda son 19 yılda cari fiyatlarla 464 milyar lira destek ödemesi yapıldığını anlattı.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında bu yılın başından itibaran 81 ilde 275 proje, proje başına ise 100 bin TL’ye kadar destek verildiğini dile getirdi. Son 19 yılda 108 milyar lira hayvancılık desteği verildiği kayıtlar arasında. Tarım arazileri ve meraların korunması dahilinde alanı 9,2 milyon hektar olan 429 ovanın büyük ovan kapsamına alındığı bildirildi. Sunumda sahipsiz hayvanlara ilgili uygulamadaki aksaklıklar da yer verilerek, sahipsiz hayvanların popülasyondaki doğurganlık hızının atılan adımların hızından yüksek ifadelerini kullandı. Aksaklıkların düzeltilmesi için ise çalışmaların yapıldığını belirtti.

DANA ETİNE DE İNDİRİM GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kâr amaçlı kurulmadığının üzerine basarak, fiyatları düşürün vatandaş daha uygun bir fiyata alabilsin, ifadelerini kullanarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye de, dana eti için de indirim uygulanması için talimat verdi.

Erdoğan vatandaşlarını enflasyona ezdirmeyeceğinin altını çizerken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin fiyatları düşürmesini istedi. Özellikle kuzu etinde yapılan yüzde 25 indirimin dana eti için de yapılması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Kirişçi’ye Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin kâr amaçlı kurulmadığını ifâde ederek fayatların düşürülmesi ve vatandaşın daha uygun fiyata alabilmesi için talimat verdi.

Başa dön tuşu