Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batı, acziyet içinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Karabağ’da 30 yılı aşkın süren işgalin tamamen sona ermesiyle bölgemizde kalıcı barışa bir adım daha yaklaştığımızı görüyoruz. Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi bu süreci kolaylaştıracaktır.” söz konusu.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, zirvede bulunmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov’a dönem başkanlığı nedeniyle teşekkür etti.

Dönem başkanlığını devralan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e misafirperverliğinden dolayı şükranlarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Zirvemizin ve gerçekleştireceğimiz istişarelerin ülkelerimizin istikrar ve refahına hayırlı olmasını diliyorum. ve bölge.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel düzeyde ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemden geçtiğimize dikkat çekerek, bugün itibarıyla İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının 34’üncü gününün geride kaldığını hatırlattı.

“İsrail’in hunharca katlettiği 11 bine yakın Gazzeli’nin yüzde 73’ünün kadın ve çocuklardan oluştuğunu” ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Batılı ülkelerin tam desteğini alan İsrail yönetimi, İsrail’in tüm değerlerini çiğnedi. insanlık tarafından yıkılan okullar, camiler, kiliseler, hastaneler, üniversiteler, sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. “Çocukları bile öldürmeyi meşrulaştıran bir fanatizmle karşı karşıyayız.” değerlendirmesinde bulundu.

“BATI ÜLKELERİ İSRAİL’İN KATLİAMLARINI UZAKTAN İZLİYOR”

Sürekli olarak insan hak ve özgürlüklerinden, demokrasiden bahseden Batılı ülkelerin İsrail’in katliamlarını uzaktan izlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülke ve kuruluşlar o kadar çaresiz ki, bırakın çocuk katillerini eleştirmeyi, ateşkes çağrısı bile yapamıyorlar. Düşünce özgürlüğü bahanesiyle kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yakanlara göz yumanlar, Filistin bayrağına bile tahammül edemiyorlar. 7 Ekim’den bu yana tanık olduğumuz münafıklık örneklerini artırmak mümkün. Gelişmeler bize Müslümanlar olarak birliğimizi güçlendirmemiz gerektiğini bir kez daha gösteriyor. “İnsani ateşkesin sağlanması ve çatışmaların yayılmasının önlenmesi için diplomatik girişimlerimizi sürdürüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye insani yardım ulaştırmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, “Mısırlı kardeşlerimizin desteğiyle bugüne kadar 230 tonu aşan insani yardım dolu 10 uçağı El-Arish Havalimanı’na sevk ettik. “Bölgeye 2 sivil insani yardım gemisi gönderme hazırlıklarımız devam ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Kasım’da İstanbul’da eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, devlet ve hükümet başkanı eşlerinin katılımıyla uluslararası bir toplantı düzenleneceğini, böylece yaşanan sıkıntıyı hafifletmek için güçlü bir dayanışma sergileneceğini ifade etti. Gazzelilerin acısı.

“Filistin davamızı savunmak için sesimizi birlikte yükseltmemiz çok ama çok önemli.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Charlie Hebdo olayında 25 kişinin hayatını kaybettiğini, dünya liderlerinin Paris’te birlikte yürüdüğünü hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda 11 bin çocuk ve kadın öldürüldü, dünya sessiz. Öncelikle Amerika ve Batı sessiz. Çocuk ve kadın. Bunları her gün televizyonda izliyoruz. “Bugün özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak ve hep birlikte Müslümanlar olarak sesimizi yükseltmezsek ne zaman sesimizi yükselteceğiz?” dedi.

“İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha şeffaf, daha adil bir uluslararası ekonomik ve finansal sisteme her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Türkiye’nin mevcut konjonktürde uluslararası ekonomik sistemdeki bu bozulmalara karşı insan odaklı girişimlerini sürdürdüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“500 milyonluk nüfusu ve 1,5 trilyon dolarlık toplam geliriyle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın bu konuda kuşkusuz önemli bir konumu var. Ancak örgüt üyeleri arasındaki ticaretin sadece 85 milyar dolara tekabül etmesi düşündürücüdür. Bu rakamın bize uymadığını düşünüyorum. Ticaret hacmimizi ilk etapta 100 milyar dolara çıkarmak için çabalarımızı arttırmalıyız. Ticaretten enerjiye, ulaşımdan çevreye kadar işbirliği potansiyelimizi güçlendirmeliyiz. 2025 Vizyon Belgemizin stratejik hedefleri arasında yer alan ve maalesef 20 yıldır hayata geçirilmeyen Ekonomik İşbirliği Örgütü Ticaret Anlaşması’nı artık hayata geçirmemiz gerekiyor. İstanbul’da ev sahipliği yaptığımız Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Yatırım Bankası Ecobank’ın tüm üyelerin katılımıyla daha aktif hale getirilmesi bu amaca hizmet edecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm ve seyahat sektöründe iş birliğini güçlendirmeleri gerektiğini kaydederek, ekim ayında turizm bakanlarının yaptığı toplantıda bu konuların kapsamlı bir şekilde ele alındığını söyledi.

Toplantıda Erzurum’un “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2025 Turizm Başkenti” seçilmesinde verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle sizleri medeniyetlerin kavşağı Erzurum’umuza davet etmek istiyorum.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm üyeleri Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Temiz Enerji Merkezi Şartı’nı imzalamaya davet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16. Zirvesine katılan liderler onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Başa dön tuşu