Güncel

Çocukların ev ödevine yardım etmek sanıldığı gibi faydalı bir durum değil

Yapılan bir araştırmaya göre çocuklarımıza okullarda verilen ev ödevlerine ebeveynler olarak yardım etmek pek de olumlu bir davranış olmadığı belirlenmiş. Üstelik böyle bir durumda az ve çok yardım etmek arasında bir fark bulunmamaktadır.

Büyük bir çoğunluğumuz çocukluğumuza ev ödevlerimizi yapmak için ebeveynlerimizden yardım aldık. Fakat yeni yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerimizden aldığımız bu yardım çocuk gelişimini aslında olumsuz yönde etkilemekte olduğu ortaya çıkmış.

Özel ve devlete bağlı ilkokullardan öğrencilerin toplam iki veri tabanındaki verileri kullanılarak yapılan araştırma gösteriyor ki, ev ödevlerinde ebeveynlerin yardım etmesiyle bir çocuğun matematik veya okuma başarıları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlendi. 1997, 1998 ve 2001 yılından kalan verilerin kullanıldığı araştırma sonuçlarına göre çocukları sosyoekonomik durum ve ebeveynlerinin eğitim durumları gibi faktörler de araştırmanın nitelikleri arasında yer aldı.

Sonuçlara göre çocuklar için yapılan işlemde az ya da çok kavramının bir fark oluşturmadığı anlaşıldı. Bu araştırma konusunun nasıl ortaya çıktığı bilinmese de tahminlere göre bir ebeveynin çocuğuna nasıl olduğunu öğretmekten çok doğru cevabı söylemesinin ardında düşünmeye itti.

Bir diğeri ise çocuklar alile bireylerinden yardım alırken kendilerini baskı altında hissediyorlar. Bu iki konu göz önüne alındığında anlaşılıyor ki ebeveynler çocuklarına yardım etmeye çalışırken aslında farkında olmadan daha da fazla engel oluyorlar.

Başa dön tuşu