Güncel

Çocuk sahibi olamayanlara üroloji tavsiyesi

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Kilciler, çocuk sahibi olamayan çiftlerin öncelikle bir ürologa başvurması gerektiğini söyledi.

Mora Dergisi (BURSA İGFA)
Üroloji Uzmanı Prof., spermin testislerde üretilen erkek üreme hücresi olduğunu vurguluyor. Dr. Mete Kilciler, “Tıp bilimindeki adı spermatid veya spermatozoondur. Çoğul kullanımı gerektiğinde buna spermatozoa adı verilir. “Testislerde sperm üretimine spermatogenez denir” dedi.

Sperm hücresi ile vücut hücresi arasındaki genetik farklılığın 23 kromozom içermesi olduğunu kaydeden Prof. Lilciler, “23 kromozomlu dişi yumurtası ile birleştiğinde 46 kromozomlu insanı oluşturacak embriyoyu oluşturuyor. Yumurtayı dölleyen sperm X kromozomu içeriyorsa bebeğin genetik yapısı 46XX yani kız olacaktır. Sperm Y kromozomu taşıyorsa bebeğin genetik yapısı 46 XY yani erkek olacaktır. Milyonlarca sperm kadının yumurtasını döllemek için yarışır ve en sağlıklı olanı başarılı olur. Sperm, prostat sıvısı ve vesicula seminalis adı verilen seminal kesecik ile karışık halde vücuttan atılır. Buna meni veya meni denir. Sperm ve meni farklı şeylerdir. Meninin sadece %5’i spermden oluşur. “Semenin geri kalan kısmı spermi canlı ve hareketli tutan maddeler içeriyor” dedi.

Üroloji Uzmanı Prof., spermin baş, boyun ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluştuğunu kaydetti. Dr. Mete Kilciler, “Spermin başında akrozom adı verilen bir şapka var. Bu kapak spermin yumurtaya bağlanmasına yardımcı olur ve genetik materyali yumurtanın içine gönderir. Spermin başında kromozomları oluşturan DNA bulunur. Spermin boynunda enerji üretimini sağlayan mitokondri bulunur. Spermin kuyruk kısmı spermin hareketliliğini sağlar. Bu şekilde sperm önce rahim ağzını geçer, ardından rahim içinden geçerek tuba uterina adı verilen kanala girer ve burada kanalın orta kısımlarında dişi yumurta ile birleşerek embriyoyu oluşturur. Sperm kadın genital kanalında 48 saat boyunca canlı kalabilmektedir. Bir erkek testislerinden birini herhangi bir nedenle kaybederse, diğer testis bebek yapmaya yetecek kadar sperm üretebilir. Doğal yolla çocuk sahibi olabilmek için mililitre sperm başına en az 15 milyon sperm olması gerekir. Ancak tek kriter sayı değildir; spermin hareketliliği ve morfolojisi (şekli), çocuk sahibi olup olmayacağınızı belirleyen diğer iki kriterdir. Normal bir spermiogramda tüm spermlerin %50’sinin hareketli olması ve hareketli spermlerin en az %50’sinin hızlı hareket etmesi gerekir. Doğal yolla çocuk sahibi olabilmek için spermlerin en az %4’ünün normal morfolojiye sahip olması gerekir. Çift kafa, büyük kafa, küçük kafa, kalın boyun, uzun boyun, ince boyun, kısa kuyruk, çift kuyruk, uzun kuyruk başlıca sperm morfoloji bozukluklarıdır. Spermin sayısını, hareketliliğini ve morfolojisini gösteren teste spermiogram veya sperm sayısı denir. Spermiogramın sayı, hareket ve morfoloji parametreleri Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği rakamların üzerinde olduğunda çocuk olacağı kesin olmadığı gibi, çocuk olmayacağı da kesin değildir. Bu rakamların altına düştüğünde çocuk. Sonuç olarak çocuk sahibi olamayan çiftlerde öncelikle erkeği muayene ettirmek daha hızlı, daha kolay ve daha ucuzdur. Bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftlerin ilk başvuracağı hekimin ÜROLOJİ UZMANI olması gerekir.”

Başa dön tuşu