Güncel

Çocuk Kaçırma Provokasyonlarına Gelmeyin

Son dönemlerde sosyal medyada hızla yayılan çocuk kaçırma haberleri nedeniyle yaşanan olayların sayısında artış görüldü. Asılsız haberlerle halkı galeyana getirmeyi hedefleyen bu haberler konusunda Emniyetten uyarı geldi. “İtibar etmeyin.”

Sosyal medya son zamanlarda çocuk kaçırma haberleriyle çalkalanıyor. Bazı hesaplardan, il il gezip çocuk kaçırdıkları iddiasıyla bazı haberler ve fotoğraflar paylaşılıyor. Bu sebeple yaşanan olayların sayısında yaşanan artı emniyetin de harekete geçmesine neden oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, “İtibar Etmeyin.” uyarısında bulundu.

Zaman zaman insanların hassasiyetini kullanarak provokasyon amacıyla paylaşımların gerçekleştirildiği sosyal medya platformlarında şu sıralar çocuk kaçırma haberleri yayılmaya başlandı. Haberlerin asılsız olduğunu bilmeyen vatandaşlarımızın paylaşmasıyla birlikte hızla yayılan bu haberler, zaman zaman suçsuz insanların linç edilmesine kadar varan olaylara neden oluyor.

Provokasyonlara Alet Olmayın

Sosyal medya üzerinden verilen bazı araç plakaları, kılık değiştirerek kadın kılığına giren adamlar olduğu iddia edilen bazı fotoğraflar paylaşılıyor. Özellikle Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Güneydoğu illerinde halkı galeyana getirmeye yönelik yapılan haberler, bu konuda hassas olan vatandaşlarımızın hassasiyetini daha fazla artırdı.

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da akli dengesi yerinde olmayan yaşlı bir Suriyeli kadın, sosyal medyada yayılan çocuk hırsızı fotoğrafına benzetilerek linç edilmeye kalkıldı. Bu gibi olayların daha daha fazla yaşanmasını önlemek isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu haberlerin, halkı galeyana getirip düzeni bozmaya yönelik bilinçli olarak yayıldığı ve itibar edilmemesi gerektiği söylendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, son zamanlarda kaybolan veya kaçırılan bir çocuk ihbarının gelmediğini söyleyerek bu paylaşımlarda bulunan kişilerin ve yayılmasına yardımcı olan hesapların sahipleri hakkında işlem yapılacağını duyurdu.

Başa dön tuşu