Sağlık

Çocuk Felci hastalığı nedir? Kimlerde görülür

Çocuk felci bağırsaklarda çoğalan bir hastalık çeşididir. Genellikle bu hastalığın hafif bir şekilde meyil eden nezle ile benzer bulgular ile gözükebileceği söylenmelidir. Hastalığın tedavi edilmediği dönemlerde hastalık hayat boyu devam edebilecek olan felçlere sebep olabilecektir. Hastalığın ölümcül olabilmesi için, bu virüsün beyindeki hücrelere tutunması gerekecektir. Bu şekilde solunum yetmezliğine neden olan bu tutunma sırasında, ölümler gerçekleşebilir ve çocuk felci ölümcül bir hastalık olabilir.

Çocuk felci bulaşıcı hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Aynı şekilde kolerada olduğu gibi bu hastalık da kirli sular ile dağılabilir ve bulaşma özelliği gösterebilir. Ayrıca kanalizasyon sularında da yaklaşık olarak bu bakterinin kalma süresi üç aydır. Üç ayın sonunda ölebilir.

Hastalığın bulaşıcı hastalıklar bölümünde bulunmasından dolayı, hastalığa karşı kesinlikle önlemlerin alınması gerekecektir. Çünkü bu hastalığın tedavisi bulunmaz. Bundan dolayı hastalığa yakalanan kişilerin ölümlerinin gerçekleşmesi görülebilecektir. Hayat boyu devam edebilecek olan bu hastalığın, nezle ile birlikte başlayacağı da görülebilmektedir. Nezle gibi başlayan hastalık uzun süreli devam edebilecek ve sonucunda ölümle son bulabilecektir.

Hastalık bulaşıcı hastalıklar içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı aşı takvimi sayesinde bu hastalıktan korunmak mümkündür. Aşıları düzenli bir şekilde alan tüm çocukların ek bir aşı olmasına da gerek kalmamaktadır. Hastalığın en güzel engelleyici yolu olarak da aşılar görülmektedir. Bu hastalığın genellikle 5 yaşı ve 5 yaşından daha küçük olan çocuklarda görülme riski çok daha yüksektir. Bundan dolayı bu yaş gruplarında hasta olabilecek olan yaş grubuna daha fazla dikkat etmek ve özen göstermek gerekecektir. Ayrıca bu hastalığın birden daha fazla kez görülebileceği de unutulmaması gereken bir özelliktir. Genel olarak hastalığa karşı tüm önlemlerin alınması daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Başa dön tuşu