Sağlık

Çin’de yeni virüs: Langya virüsü yayılıyor

Çin'in Henan ve Şantung eyaletlerinde hayvanlardan insana geçtiği düşünülen Langya isminde henipavirüs 35 kişide tespit edildi. Bu virüs ağırlıklı olarak kır farelerinde görülüyor.

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni bir virüs paniği ortaya çıktı. Hayvanlardan insana geçtiği düşünülen Langya (LayV) ismindeki henipavirüs, şu ana kadar 35 kişide görüldü.

Yorgunluk ve öksürüğün yoğun olarak görüldüğü bu virüsün, insandan insana geçebileceğine dair bir kanıt hâlâ yok.

Ağırlıklı olarak kır farelerinde görülen bu virüs hakkında Çin, Singapur ve Avustralya’lı araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisinde yayımlandı.

Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tespit edilen vakaların ciddi bir derecede olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini belirtti.

Linfa buna karşın, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara neden olabileceğini belirterek alarmda olmak gerektiğini belirtti.

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar ile, test edilen kır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsüne rastlandı. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin de virüs testlerin sonuçları da pozitifi gösterdi. Köstebek gibi memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülmekte. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan inceleme sonuçlarına göre, insanlarda görülen her 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceği öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM), daha önce de iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı nedeniyle dünya üzerinde çok sayıda  buna benzer hastalıkların görülebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi’nde ise pazar günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından takip edileceğinin duyurusu yapıldı.

Başa dön tuşu