Güncel

CHP’li Milletvekili Öztürk: Yaşanacak yurt öğrencilerin hakkıdır

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, geçtiğimiz haftalarda yurtlarda yaşanan asansör kazalarının tetiklediği kalitesizlik ve hizmetsiz yurt sorunu nedeniyle bir dizi önlem alan Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtlarında kalan öğrenciler üzerindeki baskıları gündeme getirdi.

ANKARA (İGFA) – İki hafta içinde 5 farklı öğrenci yurdunda meydana gelen asansör kazalarının ardından ülkenin birçok kentindeki üniversite öğrencileri odalarından yurt bahçelerine inerek, kampüslerde protesto gösterileri yaparak, insanca yaşanabilir bir yurt talebiyle haklarını talep etti.

Bursa Uludağ Üniversitesi Süleyman Çelebi Erkek Öğrenci Yurdu’nda yaşanan protestonun ardından yurttan çıkarılma talebiyle bir öğrencinin ifadeye çağrılmasının ardından açıklama yapan Hasan Öztürk, “Öğrencilerimizin kalacağı 4 kişilik odalar Bursa Uludağ Üniversitesi Süleyman Çelebi Erkek Öğrenci Yurdu, geçtiğimiz ekim ayının başında 6 kişilik odalara dönüştürülerek yurdun kapasitesi yüzde 50 artırıldı. Kısa, niteliksiz barınma koşulları.” Öğrencilerin sorunlarının giderek arttığını belirtti.

“Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarımızdaki öğrencilerimizin sorunları üniversitelerin açıldığı günden bu yana devam ediyor. “İki hafta içinde Aydın, Muş, Rize, Ordu ve Çorum’da 5 asansör kazası yaşandı, bu kazalarda öğrencilerimiz yaralandı ve bu kazalarda 1 öğrencimizi kaybettiğimizi üzüntüyle belirtmeliyim.” Hasan Öztürk, öğrencilerin barınma haklarını karşılamakla yükümlü olan, kaliteli, temiz ve güvenli olması beklenen KYK yurtlarında yaşanan sorunların sadece asansör kazalarıyla sınırlı olmadığını sözlerine ekledi.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, öğrencilerin anayasal haklarından biri olan sorunlarını dile getirdiklerini belirterek, ekim ayı başında başlattıkları protestolarla yurt yönetimini göreve çağırarak, barınma haklarını savundu ve yurt koşullarının iyileştirilmesini talep etti. “Öğrencilerin taleplerinin arkasında durduk ve onları protestolarında yalnız bırakmadık. “Öğrencilerin taleplerini öğrencilerle tespit edip yurt yönetimine aktardık, yapılan toplantılarda öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam etmeleri gerektiğini aktardık.” Bir açıklama yaptı.

PROTESTOLARA KATILAN ÖĞRENCİLER İfadeye ÇAĞRILDI

Öztürk, bugün aldıkları haberle bazı öğrencilerimizin katıldıkları protestoları gerekçe göstererek yurt yönetimi tarafından ‘ihraç’ cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını öğrendiklerini belirterek, “Demokrasimize ve evimize aykırıdır. Anayasal haklarını meşru gerekçelerle bahane ederek öğrencilerimizin yurttan atılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı özgür düşüncenin ürünüdür.” Böyle gördüğümüzü üniversitelerimiz adına üzüntüyle anıyoruz. Ve merkezleri olması gereken üniversitelerde ve üniversite öğrencilerinin yaşam alanları olan yurtlarda düşünce özgürlüğünü engelleyecek politika ve uygulamalardan derhal vazgeçilmesini istiyor, tüm Rektörlüklerin ve yurtların kapatılmasını talep ediyoruz. Bunun bir daha yaşanmaması için yöneticileri uyarıyoruz. “Öğrencilerimizi bu süreçte yalnız bırakmayacak, onların en temel hakkı olan barınma hakkı için verdikleri haklı mücadelede destek olacak, yurt yönetiminin hatalı ceza uygulamalarından vazgeçmesini istiyoruz.” dedi.

Öztürk, yurt yöneticilerini bu yanlıştan vazgeçmeye davet etti.

Başa dön tuşu