Güncel

CHP’de hangi illerde belediye başkanları değişecek?

CHP’nin 38. Genel Kurulu’nda Genel Başkanlık görevini devralan Özgür Özel, değişimi yerele yansıtmaya kararlı görünüyor. CHP hangi illerde belediye başkan adayını değiştirecek? İşte son Ankara manzaraları…

ARKA PLAN HABERLERİ / HERKES DUYSUN

CHP’nin 38. Genel Kurul sonuçları Özgür Özel’in Genel Başkan olmasıyla dengeleri bozarken, Kemal Kılıçdaroğlu’nu açıkça destekleyen belediye başkanlarının yeniden adaylığı tehlikeye girdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’in PM listesinde 6 isimle geçse de Özel’in yerelde değişim isteği mevcut belediye başkanlarında paniğe neden oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun çizdiği yolu takip eden Özgür Özel’in değişim rüzgârını tüm Türkiye’de hissettireceği belirtiliyor.

Ankara lobilerine göre değişim hareketi hangi illerde nasıl hissedilecek?

İSTANBUL’DA İMAMOĞLU’YLA DEVAM İLÇELERDE DEĞİŞİM RÜZGARI ESECEK

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu olacak. CHP’li ilçe belediye başkanları için ise durum farklı. Özgür Özel’e destek veren 2 ilçe dışında büyük değişiklik olacak.

Şişli Belediye Başkanlığı adaylığı için Kılıçdaroğlu’ndan söz alan Mustafa Sarıgül aday gösterilmeyecek.

Yine kulislere göre Şişli, Sarıyer, Maltepe, Küçükçekmece, Kadıköy, Esenyurt, Büyükçekmece, Bakırköy, Avcılar, Adalar ve Ataşehir belediye başkanlarının yerine başka adaylarla seçim yapılacak.

ANKARA’DA MANSUR İLE DEVAM EDİN, İLÇELERDE DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Ankara’da Mansur Yavaş yine CHP’nin belediye başkan adayı olacak. Çankaya, Elmadağ ve Yenimahalle belediye başkanlarının değişeceği kulis bilgileri arasında yer alıyor.

İyi Parti ile ittifak yapılması halinde Ankara’nın bazı ilçeleri İyi Parti’ye verilecek.

İZMİR’DE DURUM KARMAŞIK

İzmir’de Kılıçdaroğlu yanlısı olarak bilinen belediye başkanları yeniden aday gösterilmeyecek. Topun ağzına ilk giren isim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer oldu.

Değişiklik beklenen diğer ilçeler ise şöyle: Konak, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Menderes, Kemalpaşa, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Karabağlar, Çeşme, Dikili, Beydağ, Bornova, Bayraklı ve Balçova.

BURSA’DA DENGELER DEĞİŞTİ

Kılıçdaroğlu’nun Bursa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak ilan ettiği Mustafa Bozbey’in, Kılıçdaroğlu’nu açıkça desteklediği için aday gösterilmeyeceği kulislerde söyleniyor. Başbakan listesinde yer alan ancak Orhan Sarıbal’ın üzerini çizdiği Erkan Aydın’ın, Özgür Özel’i desteklediği için Osmangazi Belediye Başkanı adayı olduğu düşünülüyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın aday gösterilmeyeceği gelen bilgiler arasında.

Yine İyi Parti ile olası bir ittifak durumunda, İyi Parti’nin gösterdiği adayın Bursa Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı adayına destek verileceği kesin kabul ediliyor.

Nilüfer, Mudanya ve Gemlik’in değişime kulak verip yeni isimlerle yola devam edeceği iddia edilirken Özgür Özel, son Bursa ziyaretinde ikili görüşmelerde bunu dile getirdi.

Başa dön tuşu