Güncel

CHP kongresinden değişim rüzgârı galip çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık genel başkanlığı sona erdi ve partinin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu. Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, yerel seçimlerde ve uzun vadede lider değişikliğinin CHP’yi nasıl etkileyeceği konusunda Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulundu.

Oğuzhan Osman BİLGİN – Rüstem PEHLİVANLAR – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi tarihi bir kongre gerçekleştirdi. Kongre sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki 13 yıllık liderliği sona erdi ve Kılıçdaroğlu, CHP’nin kongreye başkan olarak giren ve kazanamayan ilk lideri oldu.

Seçimin galibi parti içindeki değişim hareketinin lideri olarak öne çıkan Özgür Özel oldu. Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, Herkes Duysun’da bu değişikliğin yaklaşan yerel seçimlere etkisini ve önümüzdeki yıllarda CHP’ye getireceği noktayı değerlendirdi.

“KILIÇDAROĞLU PARTİ TABANINA RAĞMEN ADAY OLDU”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının tüm parti tabanının onayı olmadan açıklandığını belirten Yüksel Baysal, “Onay süreci olsaydı parti içinden itirazlar olabilirdi. “Kemal Kılıçdaroğlu parti tabanına rağmen risk alarak kendini aday gösterdi ve seçimi kaybetti.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna en iyi adayların herkes tarafından bilindiğini ve kamuoyu tarafından defalarca işaret edildiğini vurgulayan Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, “Gerek parti tabanı, gerekse vatandaşlar en öne çıkan aday olarak Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş’ı gördü. Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs akşamı istifa etmesi gerekirken koltukta oturmaya devam etmesi, CHP’de yaşananlara ilişkin farklı soruları gündeme getirdi. CHP’nin mezhepçi bir parti olma yolunda olup olmadığı konusunda sorular vardı. “Kongreyi belirleyen faktörlerden biri de buydu.” dedi.

“CHP’NİN ÖRGÜTLERİ İHMAL EDİLDİ”

CHP’de son yıllarda yaşanan politika değişikliklerine örnekler veren Baysal, “CHP’de örgütler ihmal edildi, parti Türkiye genelinde kanaat önderleriyle toplantılar yapılıyordu ama il ve ilçe başkanları ihmal edildi. Özgür Özel bu tutumun değişeceğinin sözünü verdi. Özgür Özel bunun dışında partide ön seçim yapılacağı sözünü de verdi. Bu hamleler parti içinde umut yarattı.” dedi.

“İTTİFAKLAR ÖNEMLİ AMA GEREKLİDEN FAZLA ÖDÜN VERMEMELİYİZ”

Diğer partilerle ittifak yapmayı doğru bulduğunu belirten Yüksel Baysal, “İttifak ilişkisinde gereğinden fazla taviz vermek doğru değil. Gereğinden fazla taviz verildiğinde bu durum parti için çalışanların mağduriyetine neden oluyor. “Bütün bu durumların ışığında değerlendirdiğimizde partide değişim kaçınılmazdı.” söz konusu.

Seçim sonuçlarına değinen Yüksel Baysal, “Özgür Özel’in ilk turda daha yüksek oy potansiyeli ile seçimi kazanmasını bekliyordum. “Uzun süredir partiyi gözlemleyen biri olarak ilk turda 700 ve üzerinde oy bekliyordum ancak son dakikada farklı dinamiklerin devreye girmesiyle seçim ikinci tura ertelendi. ” dedi.

“OY SAYIMLARINDAN ÇIKACAK İKİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK YARATACAK”

Sandıktaki “değişim” sonucunun iki önemli yansıması olacağını vurgulayan Gazeteci-Yazar Yüksel Baysal, “İlk sonuç olarak İYİ Parti’nin birlikte harekete geçeceğini söyleyebiliriz. Benimsemesini beklemiyorum. artık ittifakla ilgilenmediğini söyleyen bir tavır. Bu seçimle birlikte yeni bir umut doğdu. İkinci sonuç olarak yerel seçimlerde heyecanını kaybeden bir CHP değil, yeniden heyecanını kazanmış bir CHP olacak. Heyecan ve motivasyonla yerel seçimlerin en güçlü adayı olacağız” dedi. söz konusu.

“KONGREYE KATILMAKTAN DAHA ÖNEMLİ OLAN DEĞİŞİMİN SONUCUDUR”

Kongreye katılımın ve atmosferin oldukça yüksek olduğunu belirten Yüksel Baysal, şöyle konuştu:

“Kongredeki atmosferden ve katılımdan çok daha önemli olan şey, değişimin yaşanmış olmasıdır. Küçük partiler bile onbinlerce insanı kongreye toplayabilir ama bunun seçmen üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu kongredeki en kritik noktalardan biri ana muhalefet partisinin bu değişimi parti içi demokrasiyi işleterek yapmış olmasıdır. “Türkiye’de parti içi demokrasiye sahip tek parti CHP’dir.”

Başa dön tuşu