Güncel

CHP Keşan’dan ‘Can Atalay’ çağrısı

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi Vekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararını tanımayarak hukuki hata yaptığını iddia etti. Başkan Çakır, “Bu, Yargıtay’ın yaptığı hukuksuzluğun açık bir örneğidir. Bu anayasal bir suçtur. Bu karar Anayasal düzene açık bir meydan okumadır. Bu hatanın derhal düzeltilmesi gerekiyor! Hukukun üstünlüğüne inananlar olarak hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz!” dedi.

“ KARAR HUKUK TARİHİMİZE KARA BİR LEKE OLMUŞTUR”

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiğini hatırlatan CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin kararına, dolayısıyla anayasaya ve ortak toplum sözleşmemize itiraz ettiğini öne sürdü.

Kararın Atalay hakkında değil, Türkiye’nin hukuk devleti olup olmadığı konusunda alındığını belirten Başkan Çakır, “Hukukun üstünlüğü tamamen altüst oldu. Devlet her şeyden önce ne olursa olsun adil olmaktır. Yargıtay’ın bugünkü utanç verici kararı, adalet mekanizmasının iflas ettiğini ilan etmektir. Bu karar hukuk tarihimize kara bir leke olarak geçti. Bu karar Can Atalay’la ilgili değil, Türkiye’nin bir hukuk devleti olup olmadığıyla ilgili verildi. Ve ne yazık ki Yargıtay Türkiye’nin artık bir hukuk devleti olmadığını ilan etti. “Bir yüksek mahkeme o ülkenin başka bir yüksek mahkemesi hakkında suç duyurusunda bulunursa artık o ülkedeki hukuk düzeninden söz etmek mümkün değildir” dedi.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANANLAR OLARAK HUKUKSUZLUĞA İZİN VERMEYECEĞİZ!”

Hak ihlali kararını tanımayarak hukuki bir saçmalık yaptıklarını kaydeden Çakır, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi Vekili Can Atalay, kendisine verilen hak ihlali kararını tanımayarak hukuki bir saçmalık yaptı. Bununla yetinmeyip, kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu. Yargının gruplaşması ve partizanlaşması, adalet dağıtmaması anlamına geliyor. Yargı mensuplarının tek tarafı adalettir ama görünen o ki yargı adaleti değil adaletsizliği dağıtıyor. Bir milletvekilinin özgürlüğünden yoksun bırakılması suçu varken, tüm bunların üstüne yargı mensupları arasındaki çatışma açıkça ortaya konmuş, yargının belirli siyasi gruplara olan bağlılığı ortaya çıkarılmıştır. Yargıtay’ın yaptığı hukuksuzluğun açık bir örneğidir. Bu anayasal bir suçtur. Bu karar Anayasal düzene açık bir meydan okumadır. Bu hatanın derhal düzeltilmesi gerekiyor! Hukukun üstünlüğüne inananlar olarak hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz!” söz konusu.

“BU YARGIÇLAR KİMDEN TEŞVİK ALIYOR?”

Açıklamada AK Partililere seslenen İlçe Başkanı Çakır, şu sorulara yanıt aradı:

“Ey AKP’liler! “Türkiye’yi insan hakları ve demokraside ileriye taşıyacağız” diyenler siz değil miydiniz? “Türkiye Yüzyılını yaşatacağız” diyenler siz değil miydiniz? ‘3 Y’lere karşı mücadele edeceğiz’ diyenler siz değil miydiniz? Peki dünden bu yana neden bu karara karşı sesinizi yükseltmediniz? Ayrıca önceki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı, dün de AKP Genel Başkanı çıkıp bu kararı olumlu bulduğunu ve desteklediğini söyledi. Ne olacak şimdi? Meclis bu kararla bir rota çizmeye, onu ayarlamaya çalışıyor. Milli egemenliğin tek adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi değil mi? Bu yargıçların asli görevi bu Meclis’ten çıkan kanunları millet iradesiyle uygulamak değil mi? Bu Anayasaya uygun değil mi? Peki bu hakimler, ülkemizin hukuk tarihine bu kadar kara izler bırakma cesaretini kimden alıyorlar?

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır ise “Milletimize büyük sorumluluk düşüyor” diyerek, “Millet olarak demokrasiden ve adaletten yana olmak zorundayız. Açık çağrı yapıyorum: Can Atalay’ı bir an önce serbest bırakın” dedi. Ülkemizi ve hukuku lekelemeyin!” söz konusu.

Başa dön tuşu