Teknoloji

Çamaşır makinesinde asla yıkamamanız gereken 4 şey

Bazı giysiler çamaşır makinesinde temizlenebilirken, diğerleri hassas yıkama gerektirir ve çamaşır makinesine atılamaz. Ve haklı olarak, onları bu ev aletine koyarsanız kalıcı olarak zarar görme riskini alırsınız.

Bazı çamaşırların uygun bir yıkamadan geçirilmesi gerekirken, bazı çamaşırların kesinlikle çamaşır makinesinin tamburuna girmemesi gerekir. Ve haklı olarak, bu çamaşır makinede yıkandığında kalıcı olarak hasar görme ve hatta çamaşır makinesine zarar verme riski taşır.

Çamaşır makinesine asla atılmaması gereken şeyler nelerdir?

Çamaşır yıkarken bazı çamaşırların kesinlikle makinede yıkanmaması gerektiğini bilmek önemlidir. Ve iyi bir nedenle, bir İngiliz çamaşır yıkama uzmanının açıkladığı gibi, deterjan ve yıkama programlarının etkisi giysilerin kalitesinden ödün verebilir.

makine.jpg

Kıyafetlerin ceplerinde bozuk para ve anahtarlar unutulmamalı

Bir çamaşır yıkama uzmanı, yıkama döngüsüne başlamadan önce madeni paraların ve anahtarların çıkarılması gerektiğini ortaya koyuyor. Ve haklı olarak, tahliye pompasını değiştirebilir ve böylece iç kısmı çizebilirler. Bu nedenle, çamaşırları yıkamadan ve kurutmadan önce unutulmuş olabilecek herhangi bir şeyi çıkarmak için kıyafetlerin ceplerini kontrol etmek çok önemlidir.

Yapay elmaslı, düğmeli veya fermuarlı giysileri çamaşır makinesinde yıkamak onlara zarar verebilir.

Makinede yıkamaya tabi tutulmaması gereken giysiler arasında fermuar, taşlı ya da düğme gibi aksesuarlı giysiler de yer alıyor. Bu giysilerin makinede yıkanmaması gerekiyorsa, bunun nedeni deterjanlardan zarar görme riskleridir. Düğmeler ve tutturucular ayrıca çamaşır makinesi kazanına takılabilir ve yıkama işlemi sırasında giysilere zarar verebilir. Mükemmel bir yıkama için çamaşırlarınızı makineye koymadan önce kapatın ve düğmelerini ilikleyin. Bebek çarşafları da boyutundan dolayı makinede yıkanmamalıdır.

makine-1.jpg

Çamaşır makinesindeki temizleme bağları onları bozabilir

Makinede yıkama zamandan tasarruf sağlar ancak uyarıları bilmek önemlidir. İster ipek ister yün olsun, kravatlar çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır, çünkü makinede yıkama sırasında çekme ve diğer giysilere renklerini bulaştırma riski vardır. Bu hassas aksesuarlara optimum yıkama ve taze bir koku vermek için, hafif bir temizleyici ile elde yıkamanız veya bir profesyonele götürmeniz önerilir. İpek gömlekler gibi çoğu ürün kuru temizleme gerektirir. Ve iyi bir nedenle, yüksek sıcaklıklar ve sıkma hassas parçaları yırtabilir, küçültebilir veya deforme edebilir.

kravat.jpg

Sütyenleri çamaşır makinesinde yıkamak, onları deforme etme riski taşır.

İç çamaşırları çamaşır makinesine koymak iç çamaşırları gevşetebilir veya zarar verebilir. Yıkama sırasında iç çamaşırlar aşırı esneyebilir ve deforme olabilir. Bu öğeleri yıkamadan önce etiketini okumak önemlidir.

Bazı hassas kumaşlar herhangi bir yıkama programına tabi tutulmamalıdır. Bu durumda makinede yıkama uygun değildir ve elle temizlemeyi tercih etmek veya ürünü bir profesyonele emanet etmek gerekli olacaktır.

Başa dön tuşu