Güncel

Buzdolabında asla saklamamanız gereken 10 yiyecek

Alışverişten sonra, eve dönmemizle birlikte çoğu insan ürünlerinin çoğunu buzdolabına koyar. Elbette, taze yiyecek saklamak için en uygun yer burasıdır. İşte Buzdolabında asla saklamamanız gereken 10 yiyecek listesi.

Alışverişten sonra, eve dönmemizle birlikte çoğu insan ürünlerinin çoğunu buzdolabına koyar. Elbette, taze yiyecek saklamak için en uygun yer burasıdır. Ama itiraf edin, oraya ait olmayan yiyecekleri orada saklama hatasına düşüyorsunuz. Belki de yanlışlıkla veya pratiklik dışı. Bununla birlikte, buzdolabınızı dağıtmak iyi bir fikir değildir: performansı optimal olmayacaktır ve bazı gıdalar hızla çürüyebilir. Bu kötü koku ve küf oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, bazı ürünlerin çok düşük sıcaklıklarda saklamayı desteklemediğini unutmayın. Bazen onları serin tutmaktansa yerinde yemek daha iyidir. Bu yazımızda sizlere kilerde en iyi saklanan yiyeceklerin listesini vereceğiz.

Bunun oldukça garip bir alışkanlık olduğu söylenmelidir. Buzdolabında bir yer boşalır boşalmaz, onu hemen doldurmak isteriz. Ancak, optimum performans ve taze gıdaları uygun şekilde muhafaza etmek için cihazın hava alması önemlidir. Ayrıca, tüm gıda ürünleri her zaman buzdolabında saklanmamalıdır. Hatta bazıları özelliklerini, lezzetlerini kaybedebilir ve çöpe gidebilir. Gereksiz israfı önlemek için yiyecekleri nasıl daha iyi koruyacağınızı öğrenmek iyi olur. Son olarak, daha fazla hata yapmamak için en iyi yol süpermarketin koruma yöntemlerini takip etmektir: Bir ürünü arabaya koyar koymaz nerede saklandığına dikkat edin. Serinse buzdolabında, değilse mutfak dolabında saklayın!

  • 1. Ekmek

Hala bilmeyenler için ekmek buzdolabında saklanırsa daha çabuk kurur. Soğutur, yumuşatır ve lezzetini kaybeder. Bu yüzden özel bir kutuda saklamak veya kanvas bir çantaya sarmak daha iyidir. Herhangi bir nedenle daha uzun süre saklamanız gerekiyorsa, bir havluya sarabilir ve dondurucuya koyabilirsiniz.

  • 2. Patates

Patates buzdolabında çok yer kaplar. Ancak hepsi bu kadar değil: Soğuk havalar dokularını ve lezzetlerini değiştirmeye eğilimlidir, tatlı ve grenli hale gelirler. Çoğu zaman, patatesler acı ve daha az açgözlü bir tat bile ortaya çıkarır. İdeal olarak, çok fazla nemin olmadığı hafif serin bir yerde saklanmalıdırlar.

  • 3. Domates

Domateslerini alt bölmeye mi koyardın? Kötü fikir: Buzdolabında saklandığında tadı hızla değişir. Gerçekten de, düşük sıcaklık ve nemin etkisi altında domatesler tüm özelliklerini ve sulu dokusunu kaybeder. Bu nedenle, buzdolabında değil, serin bir yerde saklanması tavsiye edilir.

  • 4. Avokado

Ayrıca, çok çabuk olgunlaşma korkusuyla birçok insan avokadoları buzdolabında saklar. Avokado, toplandıktan sonra bile olgunlaşmaya devam eden meyvelerden biridir. Onları hızlı tüketmek istiyorsanız, olgunlaşma sürecini hemen yavaşlatacağı için buzdolabı en uygun yer değildir. Onları oda sıcaklığında tutmak daha iyidir. Tabii daha sonra yemeyi ve çok çabuk olgunlaşmalarını önlemeyi tercih etmiyorsanız!

  • 5. Muz

Olgunlaşmamış, hala yeşil muzlar buzdolabında saklanabilir. Öte yandan, çok çabuk kararma riskine sahip olduklarından, zaten olgunlaşmış olanları kurmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Gerçekten de, ikincisi genellikle 2 ila 3 gün sonra bozulur. Ancak tazeliğini daha uzun süre korumak istiyorsanız, uçlarını streç film ile sarın. Aynı şey elmalar için de geçerlidir, onları bir torbada tutmak en iyisidir.

  • 6. Soğan

Buzdolabının nemi ve soğuğu soğanları yumuşatır ve hatta raf ömürlerini kısaltır. Buzdolabı gibi gerçekten nemli bir alanın da küf oluşumuna yol açabileceğinden bahsetmiyorum bile. Bu nedenle, lezzetlerini ve özelliklerini etkileyebileceğinden, özellikle patateslerin yanında değil, serin ama kuru bir yerde saklanması şiddetle tavsiye edilir.

  • 7. Sarımsak

Soğutulursa sarımsak kauçuk kadar yumuşak olur. Soğan ve sarımsağın raf ömrünü uzatmak için delikli kağıt torbalarda saklayın. Özelliklerini daha uzun süre koruyacaklar ve birkaç ay küften etkilenmeyecekler.

  • 8. Zeytinyağı

Zeytinyağını asla buzdolabında saklamayın. Düşük sıcaklıklarda doku değiştirir, bu da sadece kalitesini değil, aynı zamanda bu yağda pişireceğiniz gıdaların da kalitesini etkiler. Tüm faydalı özelliklerini korumak için, şişeyi 12 ile 16°C arasında ideal bir sıcaklıkta, çok soğuk ortamlardan ve herhangi bir ısı kaynağından uzak tutmak önemlidir.

  • 9. Kahve

İster çekilmiş kahve ister kahve çekirdeği buzdolabında saklanmamalıdır, çünkü sadece lezzetini kaybetmekle kalmaz, daha da kötüsü, buzdolabından nemi ve diğer kokuları emmesi çok olasıdır.

  • 10. Bal

Balı buzdolabında saklamanın bir mantığı yok. Yeri kiler içinde, ışıktan ve ısıdan uzaktır. Ayrıca hava geçirmez bir cam kapta saklanmalıdır. Uyarı: Buzdolabına koyarsanız, kolayca sertleşme, orijinalinden daha tatlı hale gelme ve tat özelliklerini kaybetme eğilimi gösterir.

Başa dön tuşu