Güncel

Büyük Usta Neşet Ertaş’ın Hayatı Film Oluyor

Neşet Ertaş’ ın ailesi, Neşet Ertaş’ ın hayatının Garip Bülbül Neşet Ertaş ismi ile film olmasına itiraf etmişti fakat mahkemeden gelen yanıta göre film çekilmesine izin verildi. İşte detaylar..

Ünlü halk ozanı olan Neşet Ertaş’ ın hayatı film yapılmak istendi. Fakat ailesi film yapılma konusunda Neşet Ertaş’ ın hayatının film yapılmasını istememe vasiyetinin olduğu ortaya çıktı ve ailesi mahkemeye başvurarak film çekilmesini istemediklerini söylediler. Mahkeme kararını verdi ve ünlü halk ozanının hayatı film olacak.

2012 senesinde hayatını kaybeden ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın özel hayatı ve kariyer hayatını film haline getirmek istediler, fakat ünlü ozanın ailesi babasının vasiyetini gerekçe göstererek bu film yapılmasını reddettiler ve mahkemeye başvurdular.

neset-ertas-2.jpg

Bu günlerde mahkemeden yanıt geldi ve ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ ın hayatının ve kariyerinin tüm bilinmeyenlerinin anlatılacağı filmin çekilmesine izin verildiği yönünde karar çıktı. Böylece halk ozanının hayatı beyaz perdeye ünlü yapımcı Mustafa Uslu ile taşınacak.

Neşet Ertaş’ ın hayatı

Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’ de dünyaya gelmiştir. 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’ de vefat etmiştir.

Babası bağlama ustası olan ünlü halk ozanı 8 yaşına kadar doğduğu köyde hayatına devam etmiştir sonrasında İbikli köyüne yerleşmişlerdir ve Neşet Ertaş henüz 12 yaşında iken annesini kaybetmiştir.

Sonrasında babası Yozgatlı ve Arzu isminde bir kadın ile evlenmiştir ve babası ile Neşet Ertaş, Yozgat’ ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.

Neşet Ertaş ilk olarak keman sonrasında da bağlama çalmayı öğrenmiştir. Babası ile düğünlerde bağlama çalarak şarkı söylemeye başlayan hak ozanı babasından etkilendiğini her fırsatta dile getirerek Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız demiştir.

1957 senesinde İstanbul’ a yerleşen Neşet Ertaş, ilk plağı olan Neden Garip Garip ötersin’ i çıkarmıştır.

1978 senesinde alkol ve sigara kullanmaktan parmakları felç geçirir ve bir süre işsiz kalır, bu yüzden Almanya’ ya giderek tedavi olur.

Uzun süre Almanya’ da yaşamına devam eden ünlü ozan 2000 senesinde İstanbul’ da konser vererek sahnelere yeniden dönüş yapar.

Ünlü ozanın hayatı ve tüm eserleri Erol Parlak tarafından iki ciltlik kitap halinde yayınlanmıştır.

25 Eylül 2012 senesinde ise İzmir’ de tedavi gördüğü hastenede prpstat kanseri sebebi ile yaşamını yitirmiştir.

Başa dön tuşu