Güncel

BUSİAD ailesinden ‘kuşaklararası’ buluşma

BUSİAD’ın etkinliğine katılan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, dünyanın birden fazla kriz yaşadığını ve bunun artık normalimiz olması gerektiğini söyledi.

BURSA (İGFA) –Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) marka etkinliklerinden biri olan “Ebeveynler ve Çocukları – Kuşaklar Arası Buluşma” etkinliğinin konukları TÜSİAD ve Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve oğlu ODE Yalıtım oldu. Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yasemin Uyar Duman yönetiminde gerçekleştirilen röportajda dünyanın mevcut durumuna ilişkin soruyu yanıtlayan Orhan Turan, “Dünya birden fazla kriz yaşıyor. Bunun bizim normalimiz olması gerekiyor. Küresel iklim krizi, savaşlar vb. Artık normalleşip önlem almalı ve ona göre yaşamalıyız. 40 yıldır iş dünyasının içindeyim. Sayısını hatırlamıyorum ama 15-20 kriz yaşadık ve dünyada krizi en iyi yöneten ülkelerden biri olduğumuzu düşünüyorum. İş dünyası olarak daha öngörülebilir bir iş ortamı arzuluyoruz, evet. Dünyanın bu kaotik ortamında aslında Türkiye bu krizlerde öne çıkıyor. Çünkü pandemi sürecinde gelişmiş ülkelerin ve küresel markaların tedariklerini farklı ülkelerde kurmaya çalıştıklarını gördük. “Çin-ABD gerilimi ve e-ticaret savaşları Türkiye’yi ön plana çıkarıyor” dedi.

Türkiye’nin katma değerli markalı üretime ihtiyacı olduğunu belirten Turan, “Turizm, tekstil sektörü ne yaparsak yapalım katma değere ve nitelikli insan kaynağına dayalıdır. Bu eğitime dayanmaktadır. “Fas’tan, Mısır’dan, Ukrayna’dan, Pakistan’dan, Hindistan’dan nitelikli insan gücü göçü almalıyız” dedi.

Yeşil, dijital ve sosyal dönüşümle ilgili soruları da yanıtlayan Turan, yeşil dönüşümün Avrupa için bir trend değil, yeni bir iş modeli olduğunu belirterek, Türkiye’nin buna uyması gerektiğini, aksi takdirde rekabet şansının kalmayacağını söyledi.

Günümüzde kadının iş hayatındaki yerini konuşmanın bile acımasızlık olduğunu belirten Turan, “Kadın ve erkek nerede ise orada olmalı. Bu yüzyılda bunları konuşmamamız lazım dedi.

Kalıpların dışında düşünme anlamında kendisini Z Kuşağı olarak gördüğünü belirten Turan, iş insanlarının insan kaynakları yönetimi ve para yönetimine odaklanması gerektiğini de belirtti.

Söyleşide Orhan Turan ve Ozan Turan, ODE Yalıtım’da kuşakların çalışma yöntemleri ve işin kuşaktan kuşağa aktarımına ilişkin görüşlerini izleyicilere aktardı.

Etkinliğin açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, şunları söyledi: “Artık her alanda ve her sektörde “Dijital, Yeşil ve Sosyal Dönüşümü” gerçekleştiren ve bunu gerçekleştiren bir pilot şehir haline gelmeliyiz. sürdürülebilir, ülkemizin diğer illerinin örnek alacağı bir konu. “Ekonomimizin istenilen noktaya ulaşması için etkin hukukun, özgürlüğün ve demokrasinin yanı sıra dijital, yeşil ve sosyal dönüşümün de olması kaçınılmazdır” dedi.

BUSİAD üyeleri gecede aile fotoğrafları da çektirdi.

Başa dön tuşu