Güncel

Bursluluk Sınavı başvuruları ne zaman? Bursluluk Sınavı başvuruları nasıl ve nereden yapılır?

Bursluluk Sınavı başvuruları ne zaman? Bursluluk Sınavı başvuruları nasıl ve nereden yapılır? Bursluluk Sınavı başvuru şartları nelerdir? Bursluluk Sınavı tarihi ne zaman? İşte Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Bursluluk sınavı hakkında merak edilen d

Bursluluk Sınavı başvuruları ne zaman? Bursluluk Sınavı başvuruları nasıl ve nereden yapılır? Bursluluk Sınavı başvuru şartları nelerdir? Bursluluk Sınavı tarihi ne zaman? İşte Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Bursluluk sınavı hakkında merak edilen detaylar..
Bursluluk sınavı başvuruları gündemde yer alan konular arasında bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak uygulanan Bursluluk sınavına dair merak edilen detaylar araştırılmaya başlandı. Bu yıl düzenlenecek olan bursluluk sınavı 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek. Peki bursluluk sınavı koşulları neler? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır? 2022 Bursluluk sınavı başvuru şartları nelerdir? soruları en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. İşte merak edilen detaylar!

Orta okul ve lise öğrencilerinin merakla beklediği bursluluk sınavın ait merak edilen detayları sizler için derledik. Öğrencilerin hazırlandığı bursluluk sınavı başvuru işlemlerine dair bilgiler sorgulanıyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ders dağılımları ve soru sayılarında geçen yıla göre herhangi bir farklılık göstermeyecek. Sınavda tüm sınıf seviyelerine göre dörder seçenekli 100 soru yöneltilecek ve sınav süresi 120 dakika olacak. Peki bursluluk sınavı ne zaman ve başvuru şartları, başvurular nereden yapılır?

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Meb’in resmi sitesi üzerinden yapılan başvurularda öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapabilecektir. Ayrıca Öğrenci velisi, “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösteren Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim etmek durumundadır. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili elektronik ortamdan alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir hizmeti alınmasını gerektirecek özel eğitim ihtiyacı/ yetersizlik durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce kontrol edilmeli ve düzenlenmelidir.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

Bursluluk sınavı 4 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Başa dön tuşu