Güncel

Bursateknopark’tan TUBİTAK Ar-Ge Eğitimi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bursa Teknik Üniversitesi (BTU), Bursatto ve Bursateknopark iş birliğinde “TÜBİTAK TEYDEB Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

BURSA (İGFA) – Bursa’da düzenlenen programda TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanı Bahriye Özkara ve Kıdemli Uzman Onur Ülger, katılımcılara TÜBİTAK TEYDEB Ar-Ge Destek Programları hakkında bilgi verdi.

Konuşmacılar TÜBİTAK’ın sunduğu desteklerin tür ve niteliklerinden bahsederek programlardan beklenen çıktıları sıraladılar.

Her iki uzmanda, TÜBİTAK TEYDEB tarafından uygulanan 1505-Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı, 1507 – TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Girişim Destek Programı, 1501 Sanayi Ar-Ge Destek Programı, 1509-TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projelerini Destekleme Programı programının detaylarını katılımcılarla paylaştı. katılımcılar. Programda ayrıca teknoloji transferinde büyük önem taşıyan 1702 – Patente Dayalı Teknoloji Transfer Çağrısı ve girişimciliğin yaygınlaştırılması amacıyla TÜBİTAK tarafından desteklenen 1512 – Girişimcilik Destek Programı (BiGG) hakkında da bilgi verildi.

Uzman Bahriye Özkara, yeni işbirliklerinin yaratılmasına yardımcı olmak ve tamamlanan projelerin ticarileşmesine katkı sağlamak amacıyla TEYDEB tarafından desteklenen tamamlanan projelerin bilgilerine PRODİS aracılığıyla erişime açıldığını belirtti.

Destek programları arasındaki etkileşimi artırmak ve öncelikli alanlardaki projeleri etkin bir şekilde desteklemek amacıyla ek nokta uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydeden Özkara, ayrıca TEYDEB tarafından desteklenen projelerin çıktı ve etkilerini takip etmek amacıyla ticarileşme izleme süreci oluşturulduğunu söyledi. ve projelerin ticarileşme başarısını kayıt altına almak.

Kıdemli Uzman Onur Ülgen, üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesinde önemli bir role sahip olan TÜBİTAK 1505 Programı konusunda akademisyen ve sanayicilerden projelerini sunmalarını beklediklerini belirtti.

İlgiyle izlenen sunumların son bölümünde konuşmacılar, TÜBİTAK TEYDEB Ar-Ge Destek Programlarına başvuru sürecinde izlenecek yol ve işleyiş süreci hakkında katılımcılara bilgi verdi ve uzmanların dinleyicilerin sorularını yanıtlaması ile sona erdi. Ar-Ge Destek Programları ile ilgili sorular.

Başa dön tuşu