Güncel

Bursa’nın içme suyunda kalite artıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kuraklık dönemlerinde devreye aldığı kuyu suyunun kalitesini daha da artırmak amacıyla Demirtaş’a yaklaşık 400 bin nüfusa hizmet verecek paket içme suyu arıtma tesisi kazandırıyor.

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en önemli gündem maddesi haline gelen Bursa’yı kuraklığa karşı daha dayanıklı hale getirmek için yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Doğancı ve Nilüfer Barajları ve kaynak kaynaklarından sağladığı içme suyunu en verimli şekilde kullanarak kayıp ve kaçaklıkla mücadelede yüzde 20’lik dereceyle Türkiye’nin lideri olan Büyükşehir Belediyesi, Bursa halkını da eksik bırakmadı. Kuraklık tehlikesine karşı bugüne kadar açılan 155 derin kuyu sayesinde bir gün bile su ihtiyacı karşılanabilecek. Daha önce Vakıf İlçesi’ne kuyu sularındaki bulanıklığın giderilmesi amacıyla ihtiyaç halinde devreye alınan paket içme suyu arıtma tesisini getiren Büyükşehir Belediyesi, benzer bir tesisi Demirtaş’ta da hayata geçiriyor. İnşaatı hızla devam eden Osmangazi Demirtaş Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi günlük 52 bin metreküp kapasiteye sahip olacak. Doğanevler ve İsmetiye mahallelerinde yaklaşık 400 bin nüfusa hizmet verecek tesiste, ham sudaki bulanıklığın giderilmesi için 18 adet filtre tankından oluşan filtre binası ile ham suyu toplayan ve temizleyen 2.500 metreküp kapasiteli bir tank bulunacak. su.

OCAK AYI SONUNDA TAMAMLANACAK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sakarya, Dumlupınar, Cumhuriyet, Barbaros, İsmetiye, Alaşar, Doğanevler, Yıldızevler ve Altınova Mahalleleri Muhtarlarıyla birlikte devam eden inşaatları yerinde inceledi.

BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç’ten çalışma hakkında bilgi alan Başkan Aktaş, Bursa’nın su ihtiyacının yüzde 90’ının Doğancı ve Nilüfer barajlarından, yüzde 10’unun da Uludağ kaynak kaynaklarından karşılandığını, gerektiğinde kuyulardan da takviye yaptıklarını hatırlattı. Bursa’nın su ihtiyacına can simidi olacak Çınarcık İçme Suyu Projemiz 2025 yılı Ekim ayında tamamlandığında, umarım 2060 yılına kadar Bursa’da su sıkıntısı yaşanmaz. Bu arada su kalitesi konusunda da zaman zaman ciddi sorunlar gözlendi. Özellikle Demirtaş’ın 6 mahallesinde. Bunu ortadan kaldırmak için önemli bir çalışma hayata geçiriyoruz. İnşallah bölgedeki derin su kuyularından gelen suyun kalitesini iyileştirmek amacıyla yaptığımız tesisimizi Ocak ayı sonuna kadar tamamlamış olacağız. Şu anda nüfusu 100 bin olan ve her geçen gün gelişen Demirtaş mahallelerimize daha kaliteli su sağlayacağız. Bölgenin her alanda ihtiyacını karşılamak için yorulmadan çalışıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu