Güncel

Bursa’da perde çocuk ve gençler için açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğinde ve ASSİTEJ Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Derneği Türkiye Merkezi’nin katkılarıyla düzenlediği 27. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali başladı.

BURSA (IGFA) – Bursa’nın kültür ve sanat açısından uluslararası marka etkinliklerinden biri olan Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali’nin açılış töreni Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 12 bin çocuğun bir araya geleceği festivalde her yıl olduğu gibi Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra Brezilya, İran, Bulgaristan, İtalya, İspanya, Hollanda gibi ülkelerden de toplam 17 ekip oyunlarını sahneleyecek. Gençler bu yıl ücretsiz olarak tiyatroyla bir araya geliyor. Toplam 12 sahnede 30 gösterinin yer alacağı festivalde 6 atölye ve panel düzenlenecek.

Festivalin açılış töreninde konuşan ASSİTEJ Türkiye Başkanı Oya Kermani, “Söylemesi kolay, 27. yılını düzenliyoruz. Çeyrek asırdır süren bir festivalden bahsediyoruz. Bu yıl Türkiye’den ve yurt dışından nitelikli, sürdürülebilir tiyatro gruplarını davet etmeye çalıştık. Umarım eğlenirsiniz. Bize bu imkânı sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na en içten şükranlarımı sunuyorum. Herkese iyi vakit geçirmelerini diliyorum dedi.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Sadi Etkeser, 27 yıldır devam eden festivalin Türkiye’de bu kadar uzun süredir devam eden tek tiyatro festivali olduğunu hatırlattı. Etkeser, tiyatronun insanları bir araya getirme, empati kurma, iletişim kurma, sosyal sorumluluk ve takım oyunu kurma gibi pek çok faydasının olduğunu vurgulayarak, katkılarından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve tüm sponsor firmalara teşekkür etti.

EKRANLA BÜYÜYORLAR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, dünya genelinde çocukların çocukluklarını yaşayamayacakları bir dönemden geçtiklerini belirterek, “Çocuklarımızın akranlarıyla değil ekranlarla büyüdüğü bir dönemde yaşıyoruz. Ve 0-4 yaş arası ekran bağımlısı çocuklarda otizme bağlı belirtilerin başladığını görüyoruz. Bu çok tehlikelidir. Büyükşehir Belediyesi olarak bebek kucağından evde bakıma kadar hizmetlerimizle 7’den 70’e herkese dokunmaya çalışıyoruz. “Sponsorluklarıyla çocuklarımıza böyle bir ortamı hiçbir beklenti olmadan sağladıkları için tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Vekili Fethi Yıldız ile Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Sadi Etkeser, festivalin sponsorlarını tanıttı: DownTown, YÖRSAN, Keskinoğlu, Kaplan Okulları, BEBETTO, Özhan Market, Kebapçı İskender, ROYAL Thermal Hotel, Durmazlar Holding, Limon Catring, WOLKE, Bursa Ticaret. Borsa ve Raven Ajans şirketlerinin yöneticilerine teşekkür plaketleri verildi.

Açılış töreninin ardından çocuklar festivalin ilk filmi Papağan Adası’nı izledi.

Festival kapsamında Tayyare Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyesi Oda Tiyatrosu, Merinos AKKM, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu, Barış Manço Kültür Merkezi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, ÇEK Sanatı Görükle Kültür Merkezi, Gürsu Celal Bey Milleti’nde oyunlar sahnelenecek. Bahçe, Celal Sönmez Gündüz Bakımevi Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Mudanya Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Salonlarında tiyatroseverlerle buluşacak.

Başa dön tuşu