Güncel

Bursa’da kentsel dönüşüm hamlesi sürüyor

Bursa’da depreme dayanıklı bir kent hedefiyle kentsel dönüşüm hamlesi başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi ve Yiğitler kentsel dönüşümlerinin ilk etaplarının tamamlanmasının ardından Karapınar kentsel dönüşümün ilk etabının inşaatına da başladı.

BURSA (İGFA) – Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, birinci derece deprem bölgesinde yer alan Bursa’nın depreme karşı daha güvenli bir kent olması için kentsel dönüşüm projelerine hız verdi.

Zamanla yıpranan yapıları iyileştirerek depreme dayanıklı konutlarla Bursa halkına güvenli yaşam alanları oluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi ve Karapınar Caddesi’nin ilk etaplarının tamamlanmasının ardından Karapınar Kentsel Dönüşüm Projesi’nin inşaatına başladı. Yiğitler kentsel dönüşüm projeleri. Bakanlık, Cumalıkızık, Değirmenönü ve Karapınar Mahalleleri sınırları içerisinde Hazine’ye ait 55 adet taşınmazın proje ve uygulama çalışmaları için Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verdi. Toplam 138 bin 600 metrekare alanda 3 bin 600 konut ve 300 dükkanın inşa edilmesi planlanırken, projenin ilk ayaklarından biri olan Karapınar 1. etap projesinin temeli Büyükşehir tarafından atıldı. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Milletvekilleri Refik Özen ve Mustafa Yavuz. Katıldığı törende atıldı.

Karapınar Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye iştiraki Burkent A.Ş. 25 Eylül’de ihalesi yapılan projeyi 2025 yılı ortasına kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Temelini attıkları 1. etap projesinin 90 konut ve 4 dükkandan oluştuğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Yıl sonuna kadar diğer 3 bölümde de temel atma törenlerini gerçekleştireceğiz. Planladığımız çalışmaları tek tek hayata geçirdiğimizde 2029 yılı sonuna kadar yaklaşık 10 bin konutu kentsel dönüşümle şehrimize kazandırmış olacağız. 2019 yılı Bursa Şehir Vizyonumuzu paylaşırken “Çocukların büyüdüğü bir Bursa” dedik. Çınar ağaçlarının gölgesinde.” Bu hedefe adım adım ilerliyoruz dedi.

DÖNÜŞÜM ZOR BİR İŞTİR

Kentsel dönüşümün zahmetli bir iş olduğunu ve herkesin düşündüğü kusursuz bir dönüşümün mümkün olmadığını belirten Başkan Aktaş, “Maalesef arabamızı, beyaz eşyamızı değiştirirken aradaki farkı ödemeyi kabul ediyoruz ama aradaki farkı ödemeyi düşünmüyoruz. Kentsel dönüşümde farklılık Yıldırım, 660 bin nüfusuyla Bursa’nın ikinci büyük ilçesi ama Bursa’nın tüm coğrafyasının yalnızca yüzde 1’ini kaplayan bir alana sahip. Bundan 40-50 yıl önce yolu olmayan, imar planı olmayan yerlerde kaçak yapılan evlerle kent kurulmaya çalışıldı. Eskiyi yeni yapmak en zor iştir. Gerçekten değer yaratmaya çalışıyoruz. Bölgede yaşam devam ederken biz de yenilenmeye çalışıyoruz. Bursa’nın geleceğini konuşmamız lazım. Şehre karşı sıkıntınız, heyecanınız, hisleriniz varsa onlarla yatar, onlarla birlikte kalkarsınız. Biz AK kadroları olarak bunu yapıyoruz. “Maalesef birileri yalanla, iftirayla, algıyla vatandaşlarımızı etkilemeye çalışıyor” dedi.

40-50 YAŞIN SORUNLARI

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, şehrin imarına yönelik projeler üreterek vatandaşlara güvenli ve konforlu sosyal yaşam alanları sunduklarını söyledi. Bu çalışmaları yürütürken birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiklerini belirten Yılmaz, “Deprem artık göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Son depremde bunu bir kez daha gözlemledik. Yıldırım’da imar planları ve imar uygulamasıyla ilgili çalışmalarımız vardı. Bunlar olmadan dönüşüm mümkün değildi. Bursa 40-50 yıldır ciddi bir göç alıyor. Çarpık inşaatlarla yollar, sağlık ocakları, otoparklar, okul alanları dikkate alınmadan kaçak inşaatlar yapılıyor. Şimdi bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. 40-50 yıllık sorunları bir anda çözmek kolay değil. Önce mülkiyet sorunlarını çözmeniz gerekiyor. Bu bölgede 5800 civarında tapu dağıttık. Yakında 1. etap dediğimiz Ankara yolu çevresine 1500 tapu dağıtacağız. Dönüşüm çalışmasıyla birlikte mülkiyet sorunumuzu çözmüş olacağız. 10 binden fazla hak sahibine tapu dağıttık. İnşallah 40 bin rakamına ulaşacağız” dedi.

Bursa Milletvekilleri Mustafa Yavuz ve Refik Özen de kentsel dönüşüm yasasının Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, bundan sonra hem merkezi hükümetin hem de Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin çalışmalarıyla bu tür dönüşüm projelerinin hız kazanacağını kaydetti.

Karapınar Mahalle Muhtarı Mehmet Çakır da başta sağlık merkezi olmak üzere bölgeye yapılan yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Karapınar’da dönüşüme geçildi.

Başa dön tuşu