Güncel

Bursa ve Balıkesir Ziraat Odaları’ndan zeytin teşekkürü

Zeytinde hasat dönemi başlarken Marmarabirlik önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Gemlik, Mudanya, İznik, Nilüfer, Erdek ve Bandırma Ziraat Odaları Başkanları Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ve Genel Müdür İsmail Acar ile bir araya geldi.

BURSA (İGFA) – Bursa’da Marmarabirlik’in Başköy tesislerinde gerçekleşen ve yaklaşık iki saat süren toplantıda taraflar, ürün alım fiyatları ve zeytinin üretim maliyetleri konusunda istişare edildi.

Ziraat Oda Başkanları ile çok yapıcı ve faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, önümüzde yıl maliyet çalışması konusunda da hasat öncesinde ortak açıklama mutabakatına vardıklarını açıkladı. 

Ziraat Oda Başkanları maliyet ve ürün alım fiyatları ile ilgili düşüncelerini şöyle özetlediler;

Zir.Yük.Müh.ErcanBarutçuoğlu/Gemlik Ziraat Odası Başkanı: Ortaya çıkan birim maliyetinin her zaman alım fiyatlarında belirleyici ve ana kıstas olması konusunda görüş birliğine vardık. Bunun dışında fiyatlar beklediğimiz gibi, çiftçilerimiz adına Marmarabirlik’e teşekkür ediyorum. Gemlik’te öngördüğümüz fiyatla örtüşen bir fiyat açıkladı. Yağlık zeytin olarak da değerlendirdiğimizde güzel bir fiyat olarak görüyorum.

Nilüfer Ziraat Odası Başkanı/ Şenol Aybey: Marmarabirlik olmazsa bu fiyatlar 60 liraya 70 liraya düşer. O yüzden üretici dostu  Marmarabirlik’e özellikle bu yıl sahip çıkalım. Ödemeler konusunda üreticimiz Marmarabirlik’e destek olmalı.

Mustafa Saçıl/Erdek Ziraat Odası Başkanı: Ürün alım fiyatları ile ilgili biz de maliyet çıkarmıştık. Marmarabirlik’in kilogram maliyet ile bizim çıkardığımız maliyet  örtüşüyor. Marmarabirlik için ne gerekiyorsa biz Erdek Ziraat Odası olarak yapmaya hazırız.

Erdoğan Yıldız/Mudanya Ziraat Odası Başkanı: Ürün alım fiyatları tatmin edici ve maliyetleri kurtaracak bir fiyat.  Oda olarak temennimiz, ödemelerle ilgili Marmarabirlik’in imkanları doğrultusunda mümkün olduğunca üreticiye destek olunması, tabii ki bir de Birliğin gerçeklerini de unutmamak gerek. Marmarabirlik bizim kurumumuz ve ülkemizin önemli bir değeri. Üreticimiz için  Marmarabirlik’in geleceğini de düşünmek zorundayız.

Vahit Mutlu/ İznik Ziraat Odası Başkanı: Marmarabirlik olmadığını düşünün, bu fiyatlar hayal olur. O yüzden üreticimizin de kurumlarına sahip çıkacağına inanıyorum. Bütün odalar ile birlikte aynı kriterlerle maliyet hesabı çıkartılması mantıklı olacaktır.

Süleyman Dönmez/ Bandırma Ziraat Odası Başkanı: Birlik güçlü olacak ki üreticiye destek olsun. Bu buluşma vesilesi ile ürün alım kampanyasının tüm zeytin üreticilerine hayırlı olmasını diliyorum.

Başa dön tuşu