Güncel

Bursa İnegöl’de Yeniceköy Hz. Ali Camisi’ne temel

Bursa İnegöl’ün Yeniceköy Mahallesi’nde yeni inşaatın başladığı alanda, planlarda ibadet alanı olarak ayrılan alan 380 metrekare taban alanına sahip. Ali Camii, Kur’an kursu, lojman, sosyal tesis, taziye evi ve çok amaçlı salonun yer aldığı caminin temeli törenle atıldı.

BURSA (İGFA) – Her geçen gün hızla gelişen ve büyüyen İnegöl’de şehrin gelişim alanlarından biri de Yeniceköy İlçesi’dir. İnegöl Belediyesi, bu bölgede inşaatın başladığı alanlarda yeni yolların açılması ve gerekli altyapının hayata geçirilmesi için çalışmalarını sürdürürken, bölge sakinleri de sorumluluk alıyor.

Yeniceköy Mahallesi’nin yeni yerleşim alanlarının bulunduğu bölgede inşaatla birlikte yeni cami inşaatına da başlandı. Geçtiğimiz yıl mahalle sakinleri tarafından kurulan Hz. Ali Camii Yapım ve İmar Derneği öncülüğünde inşa edilecek caminin temeli bugün düzenlenen törenle atıldı.

“GÜZEL VE ​​DONANIMLI BİR TESİS OLACAK”

İçinde cami, Kur’an kursu, lojman, sosyal tesis, taziye evi ve çok amaçlı salonun yer aldığı adeta bir tesis olan binanın temel atma töreni; Törene, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve çok sayıda davetli katıldı. Temel atma töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra Hz. açılış konuşmasını yaptı. Ali Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Adem Akkaya, “Yeniceköy Hz. Derneğimizi bir yıl önce Ali Camii için kurduk. Burada inşaat başladığı için en az 3-4 yılda bir caminin tamamlanabileceğini söyleyerek yola çıktık. Bugün temelini atıyoruz. Derneğimize Büyükşehir Belediyemizden, İnegöl Belediyemizden ve sanayicilerimizden büyük destek aldık. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. 380 m2 zemin üzerine inşa edilecek camimizde 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur’an kursumuz olacaktır. Bu gerçekten önemli. Eğitim küçük yaşta başlar. İnşallah donanımlı ve güzel bir tesis olacak” diye konuştu.

YENİCEKÖY’E DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUZ

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, selamlama konuşmasında, “Bugün Yeniceköy Mahallemizdeyiz, burada da inşaatların arttığı ve tam şehirleşmeye doğru ilerleyen Yenice’miz var. Başkanlarımızın geçmişte burada çok değerli çalışmaları ve hizmetleri oldu. Göreve geldiğimiz günden bu yana şehrin alt yapısı, üst yapısı, diğer tesisleri, yeşil alanları ve parklarındaki eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. “Bir yandan Büyükşehir Belediyemiz, diğer yandan İnegöl Belediyemiz havasıyla, doğasıyla zaten değerli olan bu alanlara değer katmaya çalışıyor” dedi.

Bölgenin ihtiyaçları olduğunu belirten Başkan Taban, “Bunlardan biri de camiydi. Camiler aslında yaşam alanlarımızdır. Bir araya geldiğimiz, topluluk olduğumuz, birbirimizden haberdar olduğumuz yerler. Yüce Allah’a elimizi açtığımız yerler. Yüce Rabbimiz Tevbe Suresi 18. Ayette de buyuruyor ki; Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler inşa edebilir. Bunlar doğru yolda olmaları beklenenlerdir. Burada değerli dernek başkanıma, yönetimine ve bana destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bana göre başlatılan bir iş, biten bir iştir. Burada buna siz sebep oldunuz ve öncülük ettiniz. “Bölgede yeni inşaatlar devam ederken camimizi de inşa etmiş olacağız” dedi.

Konuşmasında cami hakkında bilgi veren Taban, “Yaklaşık 380 m2’lik alanda cami ile birlikte Kur’an kursunun yanı sıra taziye evi, çok amaçlı salon gibi alanlar da bulunacak. Burada cami bahçesinde 1250 m3 temel kazısı ve toprak dolgusu yapıldı. Bu bir başlangıç. Önemli olan başlamış olmasıydı, niyetti. “Bu yoldadır” dedi.

Başa dön tuşu