Güncel

Bursa İnegöl’de ‘’Cumhuriyete Nefes’’ fidanları dikildi

“Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” programı kapsamında Bursa’nın İnegöl kırsalı Karagölet İlçesi’ne 1.100 fidan dikildi. Ulusal Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da Türkiye genelinde eş zamanlı binlerce fidan dikildi.

BURSA (İGFA) – Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan ve ‘Geleceğe Nefes’ olarak anılan 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde bu yıl da ‘Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes’ sloganıyla fidanlar dikildi. ‘. Fidan dikim etkinliği kırsal Karagölet İlçesi’nde gerçekleştirildi. Nefes için 81 ilde saat 11.11’de eş zamanlı başlayan etkinliğe İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Orman İşletme Müdürü Okan Kaya, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Gelecek programı. Etkinlikte, Protokol üyeleri, İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, asker ve polisler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gönüllü ekipler, şehit yakınları ve özel olarak yetiştirilen 100 yaşındaki Yiğit Gökalp tarafından fidan dikildi. Programa çok sayıda vatandaş davet edildi.

CUMHURİYET ORMANINI BİRLİKTE İNŞA EDİYORUZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Orman İşletme Müdürü Okan Kaya, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde “Cumhuriyet Ormanı”nı hep birlikte kurduğumuzu söyledi. “2019 yılında Ulusal Ağaçlandırma Genelgesi kapsamında 11 Kasım 11.11 tarihi Ulusal Ağaçlandırma Günü olarak kutlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda diktiğimiz fidanları ziyaret ettiğimizde hepsinin insan boyunu aştığını gördük. Bu bizi memnun etti. Bugün inşallah sizlerle birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılına özgü “Cumhuriyet Ormanı”nı kurarak bu toprakların gelecek nesillere daha güvenli bir şekilde emanet edilmesini sağlayacağız. “Katılım yapan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İNEGÖL’DE NORMAL DENİZ YOK AMA “ORMAN DENİZİ” VAR

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’ün yüzde 49’unun ormanlarla kaplı olduğunu hatırlatarak, “İnegöl’de Orman Denizi var” dedi. Belediye Başkanı Alper Taban konuşmasında yaptıkları çalışmalarla daha çok yeşil alan üretmeye devam ettiklerini belirterek, “Yaklaşık 5 yıldır her 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde fidan dikiyoruz. İnşallah bundan sonra da devam eder. İnegöl olarak, biz biraz daha şanslıyız. İnegöl’de normal deniz olmasa da “orman denizi” var. Şehrimizin yüzde kırk dokuzu ormanlarla kaplı. Buna ne kadar şükretsek azdır. Elbette isterim. Bu ormanların yeşermesinde, oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü İnegöl Belediyesi olarak yeni korular, yeni yeşillenen, peyzaj alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken hep şunu söylüyorum; bizden önce dikilenler var. Allah tüm belediye başkanlarımızdan ve emeği geçenlerden razı olsun. Bugün o ağacın gölgesinde serinliyoruz. Dolayısıyla ağacın dikilmesi ve yaşatılması çok kıymetli. İnşallah gelecekte de bu çalışmaların artması için hep birlikte gayret göstereceğiz. Hatta Kıyametin yaklaştığını bilsek de bir ağacımız varsa onu dikmek için mücadele ederiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümünde bin yüz fidan dikiyoruz. “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vefat eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

ÜLKEMİZİ GELİŞTİREREK GELECEK NESİLLERİMİZE GÜVENECEĞİZ.

Son olarak konuşan İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, “Her yıl kutlanan ve ağaç dikimleriyle taçlandırılan Ulusal Ağaçlandırma Günü’nü Türkiye genelinde 11 Kasım saat 11.11’de kutluyoruz. Biz bu vatanı atalarımızdan miras olarak değil, miras olarak aldık” dedi. emanet olarak. İnşallah daha da geliştirerek, her anlamda geliştirerek gelecek nesillerimize aynı sorumluluğu emanet edeceğiz. Bu anlamda vatanı savunmak sadece sınır kapılarını korumak değildir. Her santimetrekare toprak. Değerlidir. Fidanlarımızı korumaya ve beslemeye devam edeceğiz. “Programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla ilk fidan 100 yaşındaki Yiğit Gökalp ile birlikte dikildi. Sahaya bin yüz fidan dikildi.

Başa dön tuşu