Sağlık

Bunu deneyin: yüzünüz parlayacak can gelecek!

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden dut, saymakla bitmeyecek faydalara sahip. Dut kurusunun suyunu günde 1 bardak tükettiğiniz taktirde vücudunuzda meydana gelen değişikliklere inanamayacaksınız!

Kanser hücreleri ile savaşan, alternatif tıbbın kullandıkları arasında liste başını çeken, diyet listelerinin baş tacı dutun her hali saymakla bitmeyen faydalara sahip. Kış aylarında tazesini bulmak çok zor olduğundan yazdan kurutularak muhafaza edilir ve tüketildiğinde hastalıklar için tam bir kalkan görevi görür. Tam bir şifa deposu olan beyaz dut kurusunun faydalarını sizler için sıraladık.

Düzenli olarak tüketildiğinde verdiği faydalar

Yarım su bardağı dut kurusu kaynatılarak her gün düzenli olarak tüketildiği taktirde stresi yok ederek pamuk gibi olmanızı sağlar, genetik ile vücutta oluşan egzamayı tedavi eder. Dutun antibiyotik özelliğinden dolayı zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmektedir.

Dut kurusu diğer faydaları

Doğal antibiyotik olarak bilinen dut kurusu içerisinde çok fazla antioksidanı barındırır. Antioksidanların yanında besin içeriğinde bulunan birçok faydalı vitamin ve mineraller sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarının temizlenmesinde kullanılmaktadır.

İçeriğindeki glisemik indeksi oldukça yüksektir. Bu sebepten kan şekeri düşük olan hastalar için kullanılması tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Ancak kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmesinden dolayı kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Kan yapıcı özelliği ile bilinmektedir. Bu sebepten pekmez ve pestillerin yapımında kullanılan en önemli besinlerden biridir. Düşük demir eksikliği ve kansızlık çeken bireylerin tüketmesi önerilir.

İç organlara fayda sağlayan dut saç sağlığı açısından kadınlar için en önemli besinlerdendir. Antioksidan özelliğinden beri saç sağlığına fayda sağlar. Saçları dut suyu ile yıkamak saç köklerini güçlendirir.

Dut kurusu antibiyotik özelliğinden dolayı ağızdaki yaralara da iyi gelmektedir. Kuru dut suyu ile düzenli olarak gargara yaptığınızda ağız sağlığınız açısından fayda sağlar.

Başa dön tuşu