Sağlık

Bu saat kırmızı çizginiz olsun! Kilo almak istemiyorsanız bunlara dikkat edin

Akşam belli bir saatten sonra yemek yemenin kilo aldırdığını birçok kişi biliyor. Ancak uzmanlar bu kez tam olarak en son yemek yemeniz gereken saati açıkladı. Uzmanların açıkladığı bu saatten sonra ağzınıza atacağınız tek bir lokma bile sizin çok fazla kilo hanenize yazılıyor.

Kilo vermek isteyenlerin yaptığı ilk ve en önemli davranışlardan biri akşam belli bir saatten sonra yemek yememek oluyor. Çok fazla açlık hissi duyduklarında genelde yalnızca salata veya meyve tüketiyorlar. Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışma ile kilo vermek isteyenler için yemek yemek için uygun olan son saat ortaya kondu.

Saat 17.00’den sonrası sakıncalı

Yapılan çalışmada, akşamüstü saat 17.00’den sonra yemek yemenin kilo vermeyi oldukça zorlaştırdığı sonucu ortaya kondu. Akşam saatlerinde meydana gelen kalori yakımının çok daha yavaş şekilde gerçekleştiğine değinen uzmanlar, erken saatte yemek yemenin hem oluşan açlığı daha kolay bastıracağını hem de kilo vermek konusunda yardımcı olacağını ortaya koydu.

Bilim insanları düzenli olarak saat 17.00’de yemek yiyen kişilerle 21.00’de yemek yiyen bireyler arasında bir kıyaslama gerçekleştirdi. Daha erken saatlerde yemek yiyenlerin acıkma oranı yarı yarıya düşüş sağlarken, erken yiyen kişilerin vücutlarında ise daha az yağ depolamaya daha yatkın olduğu da belirlenmiş oldu.

Obezite riski

Araştırmayı yürüten Dr. Frank Scheer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Geç saatlerde akşam yemeği yemenin obezite riskini nasıl artırdığını araştırmak istedik. Geç saatlerde yemek yemenin yemek yeme isteğini artıran leptin ve grelin hormonları üzerinde oldukça etkili olduğunu ortaya çıktığını bilim insanları kamuoyu ile paylaştı.

Geç saatte yemek yemek; leptin ve grelin hormonlarını artırdığından obezite riskini doğurmaktadır.

Başa dön tuşu