Sağlık

Bu havalar tam grip havaları, aman dikkat!

Grip virüsünün sebep olduğu grip hastalığına yakalandığınızda, yemek yemek yaşadığınız iştahsızlıktan dolayı aklınıza gelebilecek son şey olabilir. Ancak bu hastalığa yakalandığınızda iyileşebilmek için en çok da yemek yemek önemli. Vücudunuz, güçlü bir bağışıklık sistemine sağlık olmak ve bunu durumu sağlıklı bir şekilde atlatmak enerji ve besinlere ihtiyaç vardır.

Dehidrasyon grip sırasında oldukça yaygındır ve tedavi edilmezse ölümcül bir hal alabilir. Bol miktarda sıvı tüketmek, özellikle sıcak içeceklere beslenmenizde yer vermek mukusun burnunuzdan akmasını kolaylaştırarak tıkanıklık semptomlarını hafiflemesine yardımcı olabilir. Gribi ilk belirtileri gözlenmeye başladığında bol miktarda sıvı tüketmek bu durumda oldukça önem arz etmektedir.

Sıvı tüketmek gibi bazı gıdaların tüketilmesi çokça önemlidir.

Taze meyve ve sebzeler

Hastalığa yakalandığınızda, meyve ve sebzeleri yıkamak gerektiğinde kabuklarını soyarak tüketmek tabisi caizse zulüm gibi gelir, ancak bu taze yiyecekler vücudunuzun iyileşmesi için gereken besin ve vitaminler açısından çok zengindir. Grip olduğunuzda, ıspanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ilk başvurulacak besinlerden biridir. A, C, E ve K vitaminleri gibi bağışıklık sistemini düzenleyen ve güçlendiren mükemmel besin depolarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler bir limon sıkma ve biraz zeytinyağı dökülerek çiğ tüketilebilir veya yeşil smoothienizin içerisine katabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, iltihap, mantar ve bakteri önleyici özelliklere sahip çok güçlü bir baharattır. Öksürük, soğuk algınlığı ve göğüs tıkanıklığı gibi sorunların tedavisine fayda sağlar. Zerdeçal eski çağlardan beri, geleneksel tıpta kullanılan bir baharattır. Bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk algınlığı ve gribi önleyici ve çeşitli viral enfeksiyonlara karşı korumak konusunda yardımcı olan aktif bir bileşik olan kurkumini içerisinde barındırır.

Başa dön tuşu