Sağlık

Bu belirtilere dikkat: Ölüm sebepleri

Doğa üstü güç denilince akla ilk gelenlerden biri de ölüm ve ölüme sebep olan nedenler gelmektedir.

Ölüm sözlükte; bir canlının hayatının tam ve kesin bir şekilde sonlanması yani bitmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum hiç kimse için kolay bir durum değildir. Sevdiklerinizi arkanızda bırakmak, onlardan ayrılmak, hayalini kurduğunuz şeyler için artık bir adım atamamak ve en garibi de bir belirsizliğin içerisinde ilerlemek üzere yaşadığınız hayattan ayrılmaktır.

Doktor Carol De Sarkissian isimli Bir tıp uzmanı, bir kişinin ölebileceğini aylar öncesinden tahmin etmenin mümkün olabileceğini ortaya attı ve ölmek üzere olan kişilerde dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladı.

Tıp uzamanı bu belirtileri listeleyerek yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuşma ve yemek yemekte azalma, zorluk çekme: Dr. De Sarkissian, belirtiler arasında iştahsızlık ve konuşma halsizliğinin bulunduğunu da ifade ediyor. Ancak ölümcül hastalığa sahip genç yaştaki bireyler, trajik bir durum yaşaması halinde ve durumları giderek kötüleştiğinde, daha konuşkan bir hale gelebiliyor.

Solunum hızına dikkat: Hasta olan bireyler, kan basıncı, solunum hızı ve kalp ritmindeki değişikliklerin yanında, şiddetli ağrılarla da karşı karşıya kalabilmektedirler.

Vücut ısısı düşüşte: Vücut ısısında düşüş gözlenirken, nefes almakta da büyük güçlükler yaşanabilmektedir.

Marie Curie, konu ile ilgili, insanların onlarla konuştuğunda ya da dokunduğunda yanıt alamasa bile; sizleri hissedip dokunmanızla birlikte bir rahatlama duyabileceğinden bahsediyor. Bazı insanların beklenenin aksine çok hızlı bir şekilde kötüleşebileceğini ve bu yüzden sevdiklerinize karşı güzel şeyleri söylemek konusunda geç kalınmaması gerektiğini vurguluyor. En önemlisi de sevdiğiniz insanlara sık sık vakit ayırmayı unutmayın. Çünkü ölüm sevdiklerinizi farkında olmadan her an sizlerden alabilir.

Başa dön tuşu