Güncel

BTÜ’de ‘İsrail Sorunu ve Filistin’ konuşuldu

Filistinlilerin uğradığı katliama dikkat çekmek isteyen Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), ‘İsrail Sorunu ve Filistin’ konulu panel düzenledi. Yıldırım Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen panelin açılış konuşmasını BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar; “75 yıldır devam eden İsrail zulmü son ayda zirveye ulaştı” dedi.

BURSA (İGFA) – BTÜ’nün Yıldırım Belediyesi katkılarıyla düzenlediği ‘İsrail Sorunu ve Filistin’ başlıklı panelin moderatörlüğünü Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal İnat üstlendi. Panelin konuşmacıları Yalova Üniversitesi, Yalova İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Mehmet Ali Uğur, Bursa Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Doç. Dr. Ali Burak Darıcılı ve Doç. Dr. İsmail Akdoğan oldu.

Etkinliğe; Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, Yıldırım Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Taştekin, Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl, BTÜ akademik ve idari personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Panelin dinleyicileri arasında birçok farklı ülkeden BTÜ’de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin de yer alması dikkat çekti.

Panelin açılış konuşmasını Rektör Çağlar yaptı. Konuşmasına, savaş yıllarında şunları söyleyen Bosna’nın Bilge Kralı Aliya İzzetbegoviç ile başladı: “Her şey bittiğinde hatırlayacağımız tek şey; “Düşmanlarımızın sözü değil dostlarımızın sessizliği olacak” sözlerine atıfta bulunan Çağlar, içinde bulunduğumuz sürecin dostlarımızın sessizliğini kırma günü olduğunu hatırlattı. Çağlar konuşmasında ayrıca insanlığa vicdanının gereğini yapma çağrısında bulunarak, “75 yıldır devam eden İsrail zulmü son ayda zirveye ulaştı.” dedi.

Gazze’de büyük bir soykırımın yaşandığının altını çizen Çağlar, sivil yerleşimlerin, ibadethanelerin, hastanelerin, eğitim kurumlarının ve hatta ambulansların İsrail tarafından vahşice vurulduğunu, saldırıların toplu katliamın ötesine geçerek sistematik bir soykırıma dönüştüğünü belirtti. Çağlar, son aydaki saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 10 bini aştığını, saldırılarda ölenlerin çoğunluğunun sivil, kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Başa dön tuşu