Ekonomi

Bitcoin Fiyatı Çakıldı! Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Kripto para piyasası çöküşte. 9 Mayıs 2022 Pazartesi sabahı Bitcoin fiyatı 33.000 dolar seviyesinin altına düşmesiyle adeta panik havasına girildi. Dünya zenginleri BTC sahiplerini panik havasına sokarak ellerindeki Kripto paraların peşine düştü.

Düşen hisse senedi piyasaları, şu anda teknoloji hisseleri gibi daha riskli varlıklarla uyumlu olarak işlem gören kripto para birimlerine zarar vermeye devam ederken, Bitcoin Pazartesi günü Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Kripto Para piyasası lideri Bitcoin, bu sabah 33.266 dolara kadar düştü ve Ocak ayının en düşük seviyesi 32.951 doları test etti. Bu seviyenin altına bir düşüş, geçen yıl Temmuz’dan bu yana görülen en düşük seviye olacak.

Bitcoin Neden Düştü

Bitcoin fiyatı, takipçilerine sürekli bir yükseliş vaat eden sosyal medya fenomenlerini çürütüyormuş gibi düşmeye devam ediyor. Destekleri hızla kıran Bitcoin, yeni haftaya 33 bin dolardan başladı.

Borsalarda 33280 dolar civarına düşen Bitcoin, bir miktar tepki alarak 33800 dolara kadar çıktı ve şu anda 33500 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Pandemi döneminde parasal genişlemenin de etkisiyle hızla yatırımcı kazanan kripto paralar, pandeminin hafiflemesi ve parasal sıkılaştırma stratejisinin tartışılmasıyla yatırımcıları kaybetmeye başladı.

Özellikle Çin’in döviz rezervlerindeki rekor düşüş, ülkedeki tedarik zincirini etkileyen sıkı karantina önlemleri, dolar endeksinin tarihi zirvesi ve Rusya’ya uygulanan ambargolar yatırımcıları biraz daha riskli varlıklardan uzak tutuyor. Yani kripto para birimlerinde beklenen rahatlama bir süre daha ertelenebilir.

9 Mayıs 2022 Pazartesi günü Bitcoin, gecelik kayıplarının bir kısmını geri aldı ve 33.711 dolardan işlem görüyordu.

Hisse ve Kripto Paralarda Paralel Düşüş

Singapur merkezli kripto para platformu Stack Funds’ın işletme müdürü Matt Dibb, “Kripto içindeki her şeyin hala bir risk varlığı olarak sınıflandırıldığını ve Nasdaq’ta gördüğümüze benzer şekilde, çoğu kripto para biriminin düştüğünü düşünüyorum” dedi.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq geçen hafta yüzde 1,5 düştü ve bu yıl şimdiye kadar yüzde 22 kaybetti, ABD Merkez Bankası’nı yavaşlamaya rağmen faiz oranlarını artırmaya zorlayan kalıcı enflasyon ihtimalinden zarar gördü.

Nasdaq vadeli işlemleri Pazartesi sabahı Asya ticaretinde yüzde 0,8 daha düştü.

Dibb, hafta sonu düşüşe katkıda bulunan diğer faktörlerin Bitcoin Cuma günü 36.000 dolar civarında kapandığını kripto para piyasasının hafta sonları kötü şöhrete sahip düşük likiditesini ve ayrıca algoritmik stabilcoin Terra USD’nin dolara karşı sabitini kaybedebileceğine dair kısa süreli korkuları içerdiğini söyledi.

Başa dön tuşu