Güncel

Bitcoin 10 Ayın Dibini Gördü Kripto Para Yatırımcılara Şok

Kripto para neden düşüyor? Kripto para düşüşü devam edecek mi? Bitcoin almalı mıyız?

Bitcoin 10 Ayın Dibini Gördü Kripto Para Yatırımcılara Şok. Kripto para düşmeye devam edecek mi? Kripto para piyasaları büyük değişimler yaşanıyor. ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele etmek adına faiz artırımına gitmesi ile beraber kripto parada düşüş yaşandı. Enflasyonun seyrine göre artırımlarına devam edeceğinin söylenmesi ile beraber küresel piyasalar sarsıntı yaşadı. İşte detaylar..

ABD borsalarında endişe edici kayıplar görülmeye başlandı. ABD borsaları ile korelasyon içinde olan kripto paralarda da satışlar hızlanırken Bitcoin 10 ayın en dibinde işlem gördü. Kripto para yatırımcıları konu hakkında endişelenmeye başladılar.

Kripto para yatırımcıları rekor ile para kazanmayı beklerken ellerindeki paralardan da olmanın mutsuzluğunu yaşıyorlar. Bitcoin için bu yıl 100 bin doları aşacağını belirten uzmanlar düşüş karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken destek noktalarını belirtmekten öte bir şey yapamıyorlar. Bununla beraber Bitcoin geçtiğimiz Kasım ayında gördüğü 69 bin Dolar olan tarihi zirvesinden yüzde 60 geride işlem görmeye başladı. Kripto para yatırımcıları oldukça şaşkın.

KRİPTO PARA NEDEN DÜŞÜYOR?

Ana sebep olarak ABD Merkez Bankası’nın aldığı faiz artırım kararı olarak görülüyor. Bununla beraber Fed faizi 50 baz puan artırarak yüzde 1’e yükseltti. ABD’de yükselen enflasyonun önüne geçmek amacıyla faiz artırım politikası uygulanmaya başladı. Aynı zamanda enflasyonun düzelmeyeceği durumunda ise faizlerde daha fazla artırıma girileceği söylendi.

Fed Başkanı Jerome Powell açıklamasında Haziran ve Temmuz ayları için de sözlü yönlendirme yaparak 50’şer baz puanlık artışa sıcak baktıklarını belirtti. Yapılan bu açıklama ile birlikte dolar küresel piyasalarda güç kazanırken ABD borsalarına sert satışlar yaşandı. Yüzde 3 civarında düşüş yaşayan ABD borsaları nedeniyle kripto paralarda da gerilemelere neden oldu.

Rusya’ya yapılan ağır yaptırımlar dolayısıyla Rus halkının parasını kripto paraya çevirip değerini koruması gibi savaşın başlamasından bu yana sürdürülen hikayeler de bitti. Ruble savaş zamanında 150’lere çıkmıştı. Fakat şu an ruble dolar karşısında savaşın başlamasından bugüne kadar yüzde 54 değer kazandı.

Başa dön tuşu