Güncel

Bir Türk’ün Uzaya Gitme Maliyeti 70 Milyon Amerikan Doları!

Türkiye’nin ilk insanlı uzay projesinin maliyeti belli oldu. Konu ile ilgili TUA Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Kuzu’nun yaptığı açıklamada 70 milyon Amerikan doları maliyet hususu dikkat çekti.

Basında yer alan haberlere göre uzaya gidecek ilk Türk’ün uzaya gitme maliyeti yaklaşık olarak 70 milyon dolar olarak açıklandı. İddialara göre dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’a ait şirket Space X firması ile anlaşılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile bir anda gündemde geniş yer bulan uzaya gitme konusu ile ilgili iddialar gündemde yer bulmaya devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da çalışmaları ile Milli Uzay Programı kapsamında insanlı ilk uzay ziyaretinin yapılacağı tarih planladı. Peki bu program ne kadara mal olacak?

Yabancı kaynaklı basında yer alan haberlere göre (DW TÜRKÇE) Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu’nun uzaya gidecek ilk Türk’ün seyahat maliyetini 70 milyon dolar olarak açıkladığı basında yer aldı.

Konu ile ilgili demeç veren Lokman Kuzu; “Görevin maliyeti biraz değişken. 10 günlük ve 30 günlük görevlere göre maliyet de değişiyor. Ancak yapılacak görevin şu an için yaklaşık maliyeti 70 milyon dolar civarında olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

628bc76c86b24415a0e62552.webpHali hazırda insan ırkını uzaya gönderebilen üç ülke olduğunun belirten Kuzu, “Çin, ABD ve Rusya. Çin, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) projesinin bir ortağı olmadığı için geriye iki ülke kalıyor. Onlar da Rusya ve ABD. Rusya’nın savaş nedeniyle yaşadığı zorlukları düşünürsek şu an bu proje ABD ile yapılacak” diye konuştu.

Projenin amacı ile ilgili de açıklamada bulunan Sayın Kuzu; “Uzayı ve bilimi Türk gençliğine bu proje ile sevdirebilirsek ne mutlu. Ancak önemli olan bundan sonrası. Yetişen gençliği, mühendisleri ve bilim insanlarını başka ülkelere kaptırmamalıyız. O gençliği burada tutacak ortamları oluşturmamız gerekiyor. Bu ülke ancak o zaman gerçek gücünü gösterir” dedi.

Başa dön tuşu