Güncel

Bir Gramı Bile Altın Kadar Değerli

Arıların mucizevi ürünü olarak adlandırılan “Arı Sütü” altın kadar değerli. Bir gramı tam 15 liradan alıcı bulan arı sütünün insan vücuduna olan yararları saymakla bitmiyor. Arı yetiştiricileri arı sütü taleplerine yetişmekte güçlük çekiyor.

İnsan vücuduna yararları saymakla bitmeyen arı sütünün değeri her geçen gün artıyor. İlaç ve kozmetik ürünlerinin bir çoğunda kullanılan arı sütünü üreten yetiştiriciler artık talebe yetişmekte zorlanıyor. Arı mucizesi şeklinde adlandırılan arı sütünün tek bir gramı bile 15 lira.

Yaz döneminde hummalı bir çalışma içine giren arıların bal dışında polen arı sütü gibi mucizevi başka ürünleri de bulunuyor. En çok bilinen arı ürünü olan balın bile faydaları saymakla bitmezken, kıymeti yeni yeni anlaşılan arı sütüne olan rağbet de gün geçtikçe artıyor. Değeri de yükselen arı sütünü üreten arı yetiştiricileri, talebi karşılamakta güçlük çekiyor.

Arı sütünün insan vücudunda yenileyici ve onarıcı bir özelliği bulunuyor. Bu yüzden ilaç ve kozmetik ürünlerinin bir çoğunda kullanılan arı sütü, oldukça zahmetli bir sağım aşamasının ardından kullanıcılara ulaştırılıyor. Kesinlikle metale temas ettirmeden sağılan ve ışık geçirmeyen cam kavanozlara aktarılan arı sütü, derhal soğuk dolaplarda muhafaza altına alınıyor. Arıların diğer mucizevi ürünleri bal, polen ve propolis gibi saymakla bitmez faydaları olan arı sütü, henüz kovanda iken alıcı buluyor.

Arı sütü günümüzde adeta altın kadar değerlidir. Doğal üretim tekniği ile 1 kovandan yılda en fazla 20-30 gr arı sütü elde edilebilir. Ticari amaçla üretilen aşılama yöntemi ile ise yılda 250-300 gr kadar arı sütü elde edilebilir. Arı yavrularının beslenmesi için işçi arılar tarafından üretilen arı sütü, beyaz ve kremsi kıvamlıdır.

Kilosu 15 Bin Lira

Tedavi amacıyla dahi olsa günde en fazla 1 gr tüketilmesi önerilen arı sütü üreticileri her yıl üretim kapasitesini artırıyor. Kilosu yaklaşık olarak 15 bin liradan alıcı bulan arı sütünü haftalık olarak sağan üreticiler, bir sonraki sağıma kadar ellerindeki tüm arı sütünü satıyor.

Arı sütünün faydalarını kısa bir örnekle anlatan uzmanlar, işçi arıların hayat süresinin 45 günle sınırlı olduğunu söyledi. İnanılmaz bir besleyicilik ve yenileyici etkisi olan arı sütüyle beslenen kraliçe arının ise ortalama ömrü 7 yıl. Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi arı sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde her sene arı sütü üretimi artıyor.

Başa dön tuşu