Teknoloji

Bir döneme damga vuran iPod Touch üretimi durduruldu

Apple tarafından ilk olarak 2001 yılında piyasaya sürülen iPod o dönemin en iyi mp3 çaları piyasaya sürülmüştü. Daha sonra 2007 yılında piyasaya sürülen iPod Touch için 21 yıllık macera sona eriyor. Apple’dan yapılan açıklamaya göre üretime son veriliyor.

Bir kuşağa damgasını vuran müzik çalarlardan biri olan iPod, yolunun sonuna geldi. 21 yıllık iPod macerası Apple tarafından yapılan üretimi durdurma açıklaması ile son buluyor. Hızlı tüketilen teknoloji çağında yaşanan gelişmeler bir döneme damga vurmuş teknolojik cihazların ortadan kalkmasına sebep oluyor.

Apple, 2001 yılında piyasaya sürülen ilk iPod Classic’in varisi olan iPod Touch’ın üretimini durduracağını açıkladı. Dokunmatik cihaz hala üretilmekte olan tek cihazdı ve şimdi sadece “sarf malzemeleri devam ederken” mevcut olacak.

İkonik MP3 çalar 21 yıl önce piyasaya sürüldü ve o zamanlar 1.000’e kadar şarkı depolayabiliyordu.

Yıllar içinde Nano ve Shuffle da dahil olmak üzere birçok iPod modeli çıktı, ancak 2007’de piyasaya sürülen iPod Touch, iPhone’un yolunu açtı ve üretimi durdurulan son model oldu.

Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, cihazın “müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını yeniden tanımladığını” söyledi.

CCS Insight’tan analist Ben Wood, BBC’ye yaptığı açıklamada, iPhone’un bir gün iPod’un yerini almasının her zaman kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Apple iPhone’u yarattığında, sonuçta iPod’un sonunun başlangıcı anlamına geleceğini biliyordum” dedi.

Creative Strategies’ten Carolina Milanesi, iPod satışlarındaki düşüşün iPhone satışlarındaki artışın yanı sıra dijital indirmelerden akışa geçişle ilgili olduğunu söyledi.

Zoe Kleinman, BBC Teknoloji Editörü tarafından yapılan analiz

iPod, tıpkı iPhone’un ilk akıllı telefon olmadığı gibi, piyasadaki ilk MP3 çalar değildi, ancak Apple’ın bu benzersiz tasarımı, CD ve kaset çalarlara veya bilgisayardaki dosyalara sadık olan insanları baştan çıkarmaya başlamak için gereken dijital müziğin desteklenmesi olduğunu kanıtladı.

2001 yılında, müzik endüstrisi korsanlığa karşı hayatta kalmak için mücadele etti, çünkü melodiler plak şirketlerinin yasal tehditler yayınlayabileceğinden daha hızlı bir şekilde mayınlandı ve platformlarda paylaşıldı.

İTunes ve iPod’un piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra ona meşru olarak satın alınan indirmelerden elde edilen gelir şeklinde bir yaşam çizgisi sağladı.

Ayrıca, Windows PC’lerin hakim olduğu bir pazarda çürüyen elmanın servetini de canlandırdı.

23 Ekim 2001’de Steve Jobs tarafından bir etkinlikte sahnede sunuldu.

“iPod ile müzik dinlemek bir daha asla eskisi gibi olmayacak” dedi.

Ve birçok yönden haklıydı.

Başa dön tuşu