Güncel

Bebeklerin Kaç Saat Uyuması Gerekiyor Bebeğin Günlük Uyku saati

Bebeklerin Kaç Saat Uyuması Gerekiyor Bebeğin Günlük Uyku saati kaç saat olmalıdır. Bebeğinizle ilgili ayrıntılar haberimizde.

Bebeklerin Kaç Saat Uyuması Gerekiyor

Günümüzde Bebeklerin kaç saat uyuması gerekiyor konusu oldukça sık duyulur oldu. Bizde yazımızda bu konuya değinmek istedik. Bir bebeğin huzurlu ve mutlu bir şekilde uyuduğunu görmek kadar güzel bir şey yoktur. Fakat bu yeni ebeveynlerin çok fazla görmedikleri bir manzaralardandır. Özellikle de bebeklerinin ilk aylarındaki geceleri sıkıntılı geçmektedir. Bir bebeğin tüm gece uyuması her yeni ebeveynin ulaşmaya çalıştığı bir aşamayı ifade ediyor. Kısa zaman sonra her gece sıcak banyolar kabarık pijamalar ile resimli hikâyelerin pek çok kez okunması ailenin rutini ve aynı zamanda sevilen bir aile geleneği haline gelir.

İlk 6 hafta; Yeni doğmuş genellikle günde yaklaşık olarak 16-18 kadar saat uyurlar. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabilir. İlk haftalardan itibaren bebeğinize geceyle gündüz farkını öğretmeye başlamanızda fayda olduğunu unutmayınız. 6 ile 8 haftalarda; Bu haftalarda ise bebek günde 14-15 kadar saat uyuması gerekir. Geceyle gündüz farkları gözlenmeye başlanır. Bebek ne kadar uzun süre aralıklarla beslenirse gece uykusu da o oranda uzamaya başlar.

İkinci ay bebeğin günlük aile düzenine alışmaya başlaması açısından önemlilik arz ediyor. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyip sabahları uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayınız. 16 haftadan sonra; Bu zaman diliminde ise bebeğin gece yaklaşık 7-8 saat kesintisiz uyuması beklenir. Bebek için kesintisiz uykunun anlamı ve derin uykudan hafif uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatılır. Gün içinde toplam yaklaşık 14 saat uyuması gerekli bir durumdur.

20 haftadan sonra; bu zaman diliminde bebeklerin öğlen önce ya da öğleden sonra seklinde iki gündüz uykusu alması oldukça önemlidir. Uyumasa bile bu saatleri yatakta kendi başına geçirmesinde oldukça mühim bir konudur. Toplam 13-14 saat uyuması beklenir. 24 ile 48 haftalar; Gündüzleri toplam 3 ile 4 saat uyuyan bebeğin gece aralıksız 11 saat uyuması bekleniyor. Ancak çoğu ebeveyn bu kadar şanslı olmaya biliyorlar. Ancak kimi bebekler gündüz uyudukları için aksamları huzursuz olurlar.

Bebeğin özellikle de 24 48 haftaları arasında birden yabancılara hatta sıklıkla gördüğü bakıcı ya da teyze, dayı gibi tanıdık olan yüzlere karşı tepkili olmaya başlaması mümkün bir durumdur. Bebeklerin uyku düzeni oldukça önemli ve kesinlikle kulak ardı edilmeden dikkat gerektiren bir durum olduğunun bilincinde olmalısınız. Bebeklerin kaç saat uyuması gerekiyor yazımız umarız ki verimli olmuştur.

Başa dön tuşu