Güncel

Bayram Gelmeden Bilet Zammı Kapıda

Bayram öncesi gelen zamlar bu kez bilet fiyatlarında artışa neden oldu. Fiyatlardaki yükselme ile birlikte bilet fiyatlarında ani yükselişler yaşanmaya başlandı. Henüz bayram gelmeden yapılan zamla birlikte ortalama yüzde altmış beş oranında biletlere zam yansıtılmış görünüyor.

Bilet Fiyatlılarında Son Zamlar
Okulların kapanması ve bayramla birlikte memlekete gitme düşüncesinin gündeme gelmesiyle, otobüs firmalarına talepler artmaya başladı. Gelen akaryakıt zamları ile birlikte doğrudan bilet fiyatlarında anı yükselişler görüldü. Özellikle son aylarda akaryakıt zamlarının yüksek seyretmesi sebebiyle, otobüs firmalarının taşımacılık için zam yapması kaçınılmaz oldu. Bu durum birçok vatandaşın etkilenmesine yol açarak, vatandaşları zor durumda bıraktı. Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatili ya da bayram tatilini düşünenler için zam oranın artması üzücü oldu.

Memleketine ya da tatile gitmek isteyen vatandaşın bilet fiyatlarında ki artış ile birlikte daha fazla para ödemesi gündeme geldi. Ortalama bayram öncesi zam oranının yüzde altmış beş oranında olması bilet fiyatlarını neredeyse iki katına kadar yaklaştırdı. Benzin ve motorine gelen son zamlarla birlikte yükselişler kaçınılmaz bir hal alırken, vatandaşlar zor durumda kaldı. Vatandaşların bu zamlarla birlikte zorlu bir sürece girmesi ekonomik anlamda bir kez daha zorlanmalarına neden oldu.

Zamlarla birlikte birçok vatandaşın tatil planı iki katına çıkarken, bazı vatandaşlar içinse memleketine ulaşmak hayal oldu. Zamlar karşısında “Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı ” çağrısında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın konuya dikkat çekti. Çoğu vatandaşı ilgilendiren bilet fiyatlarındaki artışın yüksek olduğu görüldü. Kurban bayramına çok kısa süre kala yapılan bu zammın vatandaşı etkilediği açık şeklide görüldü.
Zam oranlarının yüksek tutulması, benzin ve motorin zamlarına bağlı olarak artış sebebiyle yükseldi. Ramazan bayramı öncesi zamlanan bilet fiyatları bu kez kurban bayramı öncesi zam oranıyla çok yüksek orana ulaştı. İstanbul-Ankara bilet fiyatları 250 TL civarındayken yapılan son zamla birlikte 400 liraya kadar ulaştı.

Bilet Fiyatlarındaki Artış Vatandaşı Etkiledi

Bayram öncesi yapılan zamla birlikte bilet fiyatlarının neredeyse iki kat oranına ulaşması, plan yapanları çaresiz bıraktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, fiyatlardaki yükselişe dikkat çekerken ” Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı” çağrısında bulundu. Nisan başında litresi 21 lira 35 kuruş olan motorin yüzde kırk zamlanarak 30 lira 11 kuruşa yükseldi diyerek Ahmet Akın konuya dikkat çekti. Zam oranlarının motorin ve benzin fiyatlarındaki artış ile birlikte artması vatandaşın zor durumda kalmasına neden oldu. Özellikle son günlerde yapılan zamlarla birlikte yüksek artış yaşanması memleket planlarını etkiledi.

Okulların kapanmasıyla birlikte tatil planları gündeme gelirken, biletlere zam yansıtılması vatandaşı bir kez daha düşündürdü. Aynı zamanda kurban bayramı gelmesi sebebiyle memleket planları yapılırken, biletlerdeki artış bazı vatandaşların planlarını ertelenmesine neden oldu. Benzin ve motorine yapılan zamların bilet fiyatlarını etkilemesi herkesi düşündürdü. Akaryakıt zamlarının son bir senede oldukça artması birçok temel giderlerin zamlanmasına yol açarken, dolayısıyla bilet fiyatlarını etkiledi. Yapılan son zamla birlikte İstanbul- İzmir arası iki ay içinde 500 lira oldu.

Daha önce İstanbul-İzmir arası 300 TL görünürken, yapılan son yüzde 65’ lik zamla birlikte nerdeyse iki katına çıktı. Zamların her geçen gün artması vatandaşı düşündürürken, zam oranlarının giderek artmasından korkuluyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışın giderek yükselmesi otobüs firmalarının zam oranını yükseltmesine neden oldu. Kurban bayramı öncesi, vatandaşların yeni zam haberini alması sıkıntılı durumlara neden oldu.

Başa dön tuşu