Ekonomi

Bayraklı Belediye çalışanları mutlu! En düşük maaş 14 bin TL olarak belirlendi, tüm sosyal haklarda artışa gidildi!

Bayraklı Belediyesi’nde işçileri mutu edecek gelişmeler yaşanıyor. Bayraklı AŞ ve DİSK Genel İş 6 No’lu Şubesi arasında 1285 işçiyi de kapsayan iş sözleşmesi görüşmeleri doğrultusunda olumlu bir yanıt geldi.

İzmir’in Bayraklı Belediyesi ile DİSK Genel İş 6 No’lu Şubesi arasında süren toplu iş görüşmesinin ardından güzel bir haber çıktı. Protokol, Belediye bünyesindeki farklı birimlerde yer alan 1285 çalışanı yakinen ilgilendirmektedir. Sözü edilen protokol, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener tarafından imzalandı. İşte yapılan görüşmelerin ardından belirlenen zam olanı ve en düşük işçi maaşı ile ilgili tüm detaylara haberimizde yer verdik…

En düşük maaşlı çalışan işçe ne kadar ücret alacak?

Alınan kararlara göre Bayraklı Belediyesi’nin farklı birimlerinde çalışan işçiler için en düşük maaş, fiilen çalışmaya dayalı ödemelerin haricinde 7 bin 427 TL’den 11 bin 592 TL’ye kadar yükseltildi. Gelen zam oranı ise yüzde 60 olarak kayıtlara geçmiş oldu. Ocak ayından itibaren sosyal hakların da içerisinde olduğu en düşük maaşlı çalışan 14 bin TL’nin üzerinde bir ücret alacağı belirtildi.

Sosyal haklarda da bir artış yapıldı

Sözleşme dahilinde yer alan işçilerin yıllık 75 yevmiye tutarındaki ikramiye miktarı 90 yevmiyeye çıkarıldı. Aylık 266 TL olan erzak yardımı bin liraya kadar yükseltildi. 30 TL olan günlük yemek ücreti 55 TL olarak güncellendi. Yıllık 800 TL olan yakacak yardımı bin 440 TL olarak yeniden revize edildi. İşçilerin yıllık kıdem tazminatı hesabı, 40 günden 50 güne artırıldı. Yüzde 25 olan gece çalışma ücretleri yüzde 30 oranında artırıldı. Saat başı fazla çalışma ücreti yüzde 60 iken yüzde 70 oranına yükseltildi. Vardiyalı çalışan işçilerin günlük çalışma ücretlerindeki yüzde 25’e ulaşan vardiya primleri ise yüzde 30 olarak yeniden düzenlendi. Belirtilmiş olan tüm maddeler dışında tüm sosyal haklara da yüzde 40’ın üzerinde bir artışa gidildi.

Başa dön tuşu