Ekonomi

Baş ekonomist Robin Brooks’tan açıklama geldi: Türkiye ekonomisinin zirveye ulaşacağını söylüyor!

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin yüksek ihracat faaliyetlerinin büyük oranda artış yaşadığını aktardı. Baş ekonomist Brooks, bunun yanında küresel ekonomide de Türkiye’nin rekabet gücünün git gide güçlendiğini ifade etti.

Uluslararası Finans Enstitüsü Baş Ekonomisti Robin Brooks, sosyal medya hesabından bir grafik paylaşımı yaptı ve Türkiye ekonomisini konu alan bazı yorumlar yaptı:

“Grafikte kırmızı renkte görülen Türkiye, diğer gelişmekte olan pazarlardan ayrılan bir yanı var ki o da ihracat faaliyetlerinde büyük bir yükseliş meydana geldi. Türkiye’nin büyümekte olan ihracat faaliyetlerinin sayısı ve rekabet gücünü değerlendirdiğimizde Türkiye küresel ekonomide başarı elde edebilmesi için yeterli imkanlara sahip. Tek lazım olan şey makro istikrar ve sonrasında Türkiye büyük bir patlama yaşayacak.”

Türkiye ihracatı günden güne büyümeye devam ediyor

Eylül ayında Türkiye’nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında yüzde 9,2 oranda bir artış yaşayarak 22,6 milyar doları gördü. Bu rakam ise tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracat rakamı oldu ve yeni bir rekora imza atarak kaydedilmiş oldu.

Türkiye’nin 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde yaşanan ihracatı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 17 oranında bir artış göstererek 188,2 milyar dolar seviyelerine kadar yükselmiş oldu.

Başa dön tuşu