Güncel

Bakan Göktaş: 408 SHM ile vatandaşların yanındayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, aileye yönelik sosyal hizmetlerde çatı kuruluş olan 408 Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) ile vatandaşlara destek olmaya devam ettiklerini söyledi.

ANKARA (İGFA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, “Aile ve topluma yönelik koruyucu ve önleyici destekler başta olmak üzere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri gibi birçok hizmeti çatımız olan Sosyal Hizmet Merkezlerimiz (SHM) ile sağlıyoruz. aile odaklı sosyal hizmetlerimiz için organizasyon. Bu kapsamda 408 SHM ile vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyoruz.” söz konusu

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, ailenin gücü ve çözüm yeteneğinin toplumsal huzurun teminatı olduğunu belirterek, bu açıdan ailenin yapısı ve işlevleri itibarıyla alternatifi olmayan bir kurum olduğunu kaydetti.

Bakan Göktaş, “Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerin odağında aileyi desteklemek ve güçlendirmek var. Bakanlık olarak aile yapımızı güçlendirmek, aile odaklı sosyal politika ve sosyal hizmet faaliyetlerini sağlam temeller üzerine inşa etmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “Sosyal hizmetler kapsamında çatı kuruluşumuz SHM’ler aracılığıyla ihtiyaç alanlarında sosyal hizmet modelleriyle başta aileler, çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler, yaşlılar, şehit yakınları ve gaziler olmak üzere tüm vatandaşlarımıza destek sağlıyoruz. “dedi.

“YIL SONUNA KADAR 2 SHM DAHA AÇMAYI HEDEFLİYORUZ”

81 ilde bulunan HLC’ler aracılığıyla ihtiyaç duyanlar için sosyal hizmet müdahalesi, takip ve rehberliğin sağlandığını belirterek, “vatandaşlarımızın kolayca kolayca olabileceği aile odaklı sosyal hizmetlerimizin şemsiye organizasyonu olan HLC’lerimizle erişim sosyal hizmet modelleri, aile ve topluma yönelik başta koruyucu ve önleyici destekler olmak üzere rehberlik sağlıyoruz.Danışmanlık hizmetleri gibi birçok hizmet sağlıyoruz.Bu kapsamda 408 SHM ile vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Toplumun her kesimine desteklerimizi en ücra noktalara ulaştırıyoruz. Bizim gözümüzde SHM’ler vatandaşlarımızla bakanlığımız arasında köprü görevi görüyor. Yıl sonuna kadar 2 SHM’yi daha açmayı hedefliyoruz.” söz konusu.

Vatandaşların ihtiyaç duydukları konularda sosyal hizmet modellerine ulaşmak için Türkiye’nin her yerindeki SHM’lere başvurabileceklerini, çözüm konusunda vatandaşlara birebir destek verildiğini vurgulayan Bakan Göktaş, SHM’lerin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) sunduğunu, Aile Eğitim Programı (AEP) ve ailelere yönelik Aile Danışmanlığı. Hizmeti kapsamında hizmet verildiğini hatırlattı.

Bakan Göktaş, “ASDEP ile ailelerin ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmet ihtiyaçları belirlenerek, incelemeler sonucunda Bakanlığımıza uygun hizmet modelleri hayata geçiriliyor. Ailelere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de sunulmaktadır. ASDEP görevlilerimiz aracılığıyla 6,7 ​​milyon haneye ulaşıldı. Sağlıklı, mutlu ve müreffeh aileler yaratmak amacıyla hayata geçirilen AEP kapsamında ailelere eğitim, hukuk, ekonomi, medya ve sağlık olmak üzere 5 alanda toplam 28 modülden oluşan eğitimler veriliyor. Bu eğitimler ailelerin kaynaklarını etkin ve verimli kullanmalarını ve karşılaşabilecekleri risklere karşı önlem almalarını sağlar. “Ailelere yönelik bir diğer uygulama olan Aile Danışmanlığı Hizmetlerinde ise çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunların çözümüne yönelik rehberlik, danışmanlık ve eğitim alanlarında katkı sağlanıyor” dedi.

Başa dön tuşu