Güncel

Bakan Bilgin asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı! İşte gelen zam oranı…

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş sabırsızlıkla ocak ayında yapılacak olan asgari ücret zammının ne kadar olacağını merak ediyor. Gözler Bakan Bilgin’den gelecek açıklamalara çevrildi. İşte asgari ücretin yeni rakamı ve merak edilen tüm detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bu olaydan önce de maden şehitlerimiz oldu ve bir kanun çıkarıldı, maden şehitlerinin ailelerinden seçtikleri bir kişiye istihdam sağlıyoruz. Kamuda istedikleri yere, dikkatiniz çekiyorum istedikleri yere diyorum aynı yere değil. İstedikleri yere aile yakınları ya da çocukları girebiliyor. O sınırlandırmayı artık kaldırıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Bakan Bilgin bir otelde düzenlenen basın toplantısında muhabirlerin kendisine yöneltmiş olduğu soruları yanıtladı.

Bir gazeteci, kendisine Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra sınırlarında yer alan maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden maden işçilerinin çocuklarının kamuda istihdamıyla ilgili bir soru yöneltti. Soruya cevap olarak Bilgin; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat ile maden işçileri hakkında bir çalışmanın var olduğunu ifade etti.

Bakan Bilgin’e yöneltilen bir soru ise, basına yansıyan Sayıştay raporuyla ilgili oldu ve kamuoyuna yansıtılan Sayıştay raporlarından birinin 2019 yılına ait olduğunu vurguladı.

2019 verileri yeterli değildir

2019 yılının verileri baz alınarak bir değerlendirme yapmalarının olmadığını vurgulayan Bilgin;

“Bu Sayıştay raporuyla anlaşılabilecek bir konu asla değil. Bu teknik bir konu. Sayıştay raporunu oluşturan arkadaşlarımız kendi işlerini yapmanın derdinde. Sayıştayların neyi incelediğini vurgulayalım. Ekonomi ya da buna benzer konular hakkında değerlendirme yapan arkadaşlarımız, Sayıştay’ın uzmanlarını kastediyorum. Sayıştay’ın raporlarını yapan arkadaşlarımız bunlar. Daha teknik düzeyde bilgilere ihtiyacımız var. Sayıştay raporları 2019 yılının raporlarına ait, bunlar şu an veri olarak yeterli değil. Biz daha objektif verileri ele almak istiyoruz. Bu konuda iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarından faydalanıyoruz. Biliyorsunuz ki bu alanda çalışan maden mühendisleri de bulunuyor, ben bu kapsamda soruşturmayı daha da derinleştirdim. Kurumun kendi güvenlik uzmanlarının yazmış olduğu raporlar da mevcuttur. Biz bunlardan yararlanarak sonuca varacağız. 2019 yılının Sayıştay raporları yeterli değildir.”

Başa dön tuşu